POLECAMY

Poznaj prawdę! Co oznaczają jedzeniowe zachcianki w ciąży?

To przez hormony masz ochotę na produkty, których normalnie nie wzięłabyś do ust. Zobacz, co oznaczają ciążowe zachcianki!
Poznaj prawdę! Co oznaczają jedzeniowe zachcianki w ciąży? fot. Fotolia

Ciążowe zachcianki bywają ważnym sygnałem - mogą świadczyć o braku witamin lub minerałów. Mogą także mieć podłoże emocjonalne i wiązać się ze smakami lub zapachami znanymi z dzieciństwa. Dlatego nie należy ich ignorować!

1. Masz apetyt na to, co niejadalne

Z rozczuleniem wspominasz odległe szkolne czasy i ze zdziwieniem odkrywasz, że... najchętniej schrupałabyś trzymaną wtedy w ręku kredę?
Co robić? Ponieważ apetyt na niejadalne produkty, takie jak kreda czy węgiel, może świadczyć o niedoborze ważnych składników odżywczych, warto o tym opowiedzieć lekarzowi. Najpewniej skieruje cię na badania krwi i – gdy trzeba – przepisze odpowiedni suplement diety.

2. Wolisz kwaśne i pikantne

Przyszłe mamy, które odczuwają mdłości, mogą mieć szczególne upodobanie do potraw o wyrazistych smakach. Stąd słynna zachcianka na kiszone ogórki. Niestety, ich jedzenie nie zlikwiduje przyczyny mdłości, może je tylko przytłumić.
Co robić? Na poranne nudności nie cierpią kobiety mające odpowiedni poziom witamin, zwłaszcza B6, którą zawierają m.in. banany i produkty zbożowe. Zwykle stanowi ona również składnik preparatów witaminowych dla ciężarnych.

3. W ogóle nie masz apetytu

Trudno myśleć o jedzeniu, gdy na przemian mdli cię, wymiotujesz i masz zgagę. Takie objawy to wpływ hormonów. Jednak twoje dziecko od samego początku musi otrzymywać odpowiednią ilość substancji odżywczych.
Co robić? Ponieważ pełny żołądek nasila przykre objawy, jedz mniej, ale częściej. Spadek poziomu cukru, do którego dochodzi, gdy jesteś głodna, może sprawić, że mdłości będą silniejsze.

4. Masz ochotę na słodycze

Nadmiar cukru nie tylko prowadzi do cukrzycy, nadwagi, wysokiego poziomu cholesterolu czy próchnicy, ale w dodatku powoduje straty witamin i minerałów, które są bardzo potrzebne i tobie, i dziecku.
Co robić? Gdy masz ochotę na coś słodkiego, zamiast słodyczy wybierz owoce, owoce suszone lub twarożek z miodem.

5. Masz napady wilczego głodu

Jednym z objawów ciąży bywa wilczy apetyt. Świadczy on o tym, że twój metabolizm zmienił się pod wpływem hormonów. Staraj się jednak nie jeść wszystkiego, co wpadnie ci w ręce, bo przytyjesz. Nadmiar kilogramów w ciąży, podobnie jak zbyt niska waga, może mieć wpływ na zdrowie dziecka.
Co robić? Jeśli już musisz podjadać, wybieraj nasiona słonecznika i dyni, płatki śniadaniowe z mlekiem, talerz ciepłej zupy.

6. Masz ochotę na chipsy i colę

Takiej pokusie można ulec, ale bardzo rzadko. Dlaczego? Ponieważ cola ma mnóstwo cukru i kofeinę, której przyszłe mamy powinny unikać. Natomiast sto gramów chipsów, oprócz sporej ilości soli, zawiera tyle kalorii co jeden pączek.
Co robić? I dla ciebie, i dla dziecka lepiej, gdy kalorie pochodzą z żywności bogatej w składniki odżywcze. Dla miłośników coli mamy dobrą wiadomość – małe ilości odgazowanego napoju to lekarstwo na mdłości i wzdęcia.

7. Masz awersję do ulubionych potraw

Nie możesz patrzeć na schabowego? W ciąży często pojawia się niechęć do potraw i smaków oraz zapachów: smażonego mięsa czy cebuli, ale także środków czystości, proszków do prania czy nawet perfum.
Co robić? Większość tych reakcji mija po pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli pozostają, nie ma innego wyjścia, jak się z nimi pogodzić.

8. Czujesz, że wszystko ma posmak metalu

To dość częsty objaw. Winne są hormony kontrolujące zmysł smaku. W ciąży ich produkcja ulega zmianie i kubki smakowe mogą zacząć reagować inaczej niż zwykle. Przyszłej mamie może dokuczać też nadmiar śliny.
Co robić? Metaliczny smak można łatwo pokonać jedząc kwaśne potrawy. A z nadmiarem śliny uporasz się, często myjąc zęby miętową pastą.

Dowiedz się więcej o jedzeniu w ciąży:


na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódz/Będę mamą
Tagi: ciąża, dieta
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)