POLECAMY

Święta Genowefa - patronka Francji i Paryża

Wiesz, dlaczego święta Genowefa jest patronką Francji i Paryża? Znasz jej historię i wiesz, kiedy obchodzimy jej święto? Sprawdź!

Fot. Fotolia

Krótka historia świętej Genowefy

Urodziła się około roku 422 w miasteczku Nanterre pod Paryżem, w bardzo pobożnej rodzinie. Wiodła surowe, wypełnione modlitwą życie. Poświęcała się pracy z ubogimi i chorymi. Po śmierci rodziców zamieszkała w Paryżu, gdzie na ręce biskupa złożyła śluby dozgonnej czystości. Wokół siebie zgromadziła grupę dziewcząt i razem prowadziły życie na wzór zakonny. W 451 roku Francję najechali Hunowie pod wodzą okrutnego Attyli. W Paryżu wybuchła panika, ludzie chcieli uciekać z miasta. Genowefa wzywała ich, aby pozostali i postem i modlitwą prosili Boga o pomoc. Attyla ominął Paryż i ruszył na Włochy. Genowefa wystawiana była na ciężkie próby. Cierpiała na wiele chorób, spotykała się z ludzką niechęcią i zawiścią, była nawet oskarżana o czary, za co groziło spalenie na stosie. Ze wszystkich tych opresji wychodziła obronną ręką i dożyła późnej starości. Zmarła około 500 roku.

Co oznacza imię Genowefa?

Imię Genowefa ma podwójny źródłosłów: łacińskie słowo geno – ród i germańskie wifa – kobieta, co daje w sumie „kobietę ze szlachetnego rodu”.

Czyją patronką jest święta Genowefa?

Święta Genowefa jest patronką Francji, Paryża i kobiet służących w wojsku. Jest wzywana w przypadku chorób zakaźnych.

Dzień św. Genowefy – 3 stycznia.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
MIAŁEM NAUCZYCIELKE OD CHEMII KTORA MIALA NA IMIE GENOWEFA I MIALA JEDNO OKO ZIELONE A DRUGIE BRAZOWE