POLECAMY

Św. Paweł - nawrócony prześladowca chrześcijan

Możemy wymienić kilkunastu Pawłów, którzy znaleźli się w gronie świętych. Jednak najbardziej znany jest wśród nich św. Paweł z Tarsu – początkowo gorliwy faryzeusz i prześladowca wyznawców Jezusa, później chrześcijanin i misjonarz.
Św. Paweł - nawrócony prześladowca chrześcijan

Apostoł Narodów – wielu nazywa tak św. Pawła z Tarsu. Wielu może słusznie zauważyć, że na miano to w pełni sobie zasłużył, mimo że nie był przez całe swoje życie przykładnym chrześcijaninem.

Nawrócenie

Nigdy nie ukrywano faktu, że Paweł z Tarsu był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan. Niewielu jednak dziś o tym pamięta. Dla większości wyznawców Jezusa ważny jest przede wszystkim moment nawrócenia Pawła. Wydarzenie to miało miejsce, kiedy wybrał się w podróż do Damaszku. W drodze zobaczył światłość z nieba i usłyszał głos Boga. Historia ta wpłynęła na niego tak bardzo, że nawrócił się i przyjął chrzest.

Po nawróceniu św. Paweł rozpoczął podróże misyjne. Odwiedził Azję Mniejszą oraz Cypr. Podczas ostatniej, trzeciej wyprawy, nauczał głównie w Efezie. Jego życie nie było jednak proste. Nie uniknął nawet aresztowania i pobytu w więzieniu. W czasie prześladowań chrześcijan (po pożarze Rzymu w 64 r.) skazano go na śmierć poprzez ścięcie.

Św. Paweł z Tarsu jest autorem listów, które są częścią Nowego Testamentu. Patronuje prasie katolickiej, duszpasterzom oraz teologom.

Święci męczennicy

Wśród św. Pawłów można wymienić również kilku męczenników chińskich (m.in. św. Pawła Liu Hanzuo, św. Pawła Liu Linde, św. Pawła Chen Changpin, św. Pawła Wu Anjyu, św. Pawła Ge Tingzhu, św. Pawła Wu Wanshu, św. Pawła Lang Fu), męczenników koreańskich (m.in. św. Pawła Chong Ha-sang, św. Pawła Ho Hy-op, św. Pawła Hong Yong-ju), a także pierwszego pustelnika – św. Pawła z Teb, założyciela pasjonistów – św. Pawła od Krzyża, francuskiego jezuitę i męczennika – św. Pawła Denn oraz japońskiego męczennika – św. Pawła Mikę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
bardzo przydatne robię prezentacje i bardzo mi to pomogło thenk you
/6 lat temu
Ty lepiej idz sie lecz potrzebujesz pomocy
/6 lat temu
wpuście mnie proszędo klasztoru,SPADAJ STARY DZIADU DO BORU,TYŚ BEZDOMNY TWE MIEJSCE W SCHRONISKU,NIE POSŁUCHASZ DOSTANIESZ PO PYSKU,jestem jusepe de ribera z teb,OPUŚĆ MURY KLASZZTORU BO DAM W ŁEB.....