POLECAMY

Maria Magdalena - święta czy grzesznica

Ze względu na swoje grzeszne życie przez długi czas utożsamiana była z prostytucją. Dziś wielu nie zapomina również o jej głębokiej przemianie i o zaufaniu, jakim obdarzył ją Jezus.
Maria Magdalena - święta czy grzesznica

Biblia mówi, że Maria Magdalena (Maria z Magdali) żyła w I w. n.e. w mieście nad jeziorem Tyberiadzkim w Galilei. Przez pewien okres swojego życia nie należała do osób godnych naśladowania. Znana była bowiem jako nierządnica. Jednak, kiedy Jezus uwolnił ją od złych duchów i obronił przed ukamienowaniem, dołączyła do jego uczniów. O tym, że Jezus obdarzył ją szczególnym zaufaniem, świadczy fakt, że po zmartwychwstaniu ukazał się jej jako pierwszej i poprosił ją o przekazanie swoim uczniom dobrej nowiny.

Legendy

Maria Magdalena jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci biblijnych. Z jej osobą wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o wywiezieniu jej z Ziemi Świętej. Droga miała wieść przez Morze Śródziemne. Maria Magdalena prawdopodobnie przebyła ją dziurawą łódką. Swoją długą podróż zakończyła we Francji, gdzie spędziła w samotności 30 lat pokutując za grzechy. W La Saint Baume powstało nawet sanktuarium jej imienia.

Patronka mistyków

W związku z życiem w grzechu Maria Magdalena jest patronką kobiet podążających „złą” drogą. Oprócz tego patronuje mistyczkom i mistyce, fryzjerom, producentom perfum, ogrodnikom, uczniom i więźniom.

Maria Magdalena w sztuce

Marię Magdalenę uwieczniało w swoich dziełach wielu artystów różnych epok, m.in. Albrecht Dürer w drzeworycie z XVI w., Erhart w rzeźbie z 1510 r. oraz Caravaggio i Rembrandt na obrazach. Jedni przedstawiali ją jako nierządnicę, inni jako dostojną kobietę z nakrytą głową. Wielokrotnie pojawiała się w dziełach również jako świadek zmartwychwstania Chrystusa.

Wielu artystów ukazywało Marię Magdalenę z charakterystycznymi dla niej atrybutami: księgą, świecą – symbolem kontemplacji, klejnotami oraz lustrem, które są znakiem odrzucenia oraz czaszką symbolizującą śmierć i przemijanie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/8 lat temu
[quote=~M] Maria Magdalena była kobietą, z której Jezus wypędził siedem Złych Duchów, po tym zaś stała się jego uczennicą. Jej pierwszej ukazał się zmartwychwstały Chrystus. [/quote] Racja.
/9 lat temu
"Maria Magdalena - jeśli wierzyć przekazom ewangelicznym - była mieszkanką Betanii, siostrą Łazarza." Otóż nie. Maria Magdalena była kobietą, z której Jezus wypędził siedem Złych Duchów, po tym zaś stała się jego uczennicą. Jej pierwszej ukazał się zmartwychwstały Chrystus.
/9 lat temu
Pomieszanie z poplątaniem. Maria Magdalena - jeśli wierzyć przekazom ewangelicznym - była mieszkanką Betanii, siostrą Łazarza. Nie ma w tekście żadnej wzmianki o jej stylu życia. Wiadomo natomiast, że była wyjątkowo oddaną wielbicielką Jezusa, o czym świadczy scena ze słoikiem wonności, który wylała mu na nogi i następnie wytarła własnymi włosami. Utożsamianie jej z bezimienną jawnogrzesznicą, którą Jezus obronił przed ukamienowaniem, to stara tradycja, ale raczej literacka niż teologiczna. Nawiasem mówiąc jawnogrzesznica raczej nie uprawiała prostytucji, gdyż prostytucja była w ówczesnym świecie żydowskim tolerowana, choć nie pochwalana (Biblia przewiduje karę śmierci dla ojców, którzy oddają swoje córki do nierządu), natomiast bezwzględnie tępiona była niewierność małżeńska (aczkolwiek tylko kobiet - przez cudzołóstwo w odniesieniu do mężczyzn rozumiano sypianie z cudzą żoną, ale już nie zdradę własnej). Jawnogrzesznica prawdopodobnie była więc po prostu cudzołożnicą. Obserwujemy podobną obyczajowość jeszcze dziś w świecie muzułmańskim.