Słabe ruchy dziecka - czy to zwiastun czegoś złego?

Jestem w 20 tyg. ciąży, jest to moja druga ciąża, syn ma 8 lat. Odnoszę wrażenie, że dziecko w moim łonie jest mniej aktywne niż był mój syn, rusza się rzadziej, siła kopnięć jest na pewno mniejsza, czy to może świadczyć o jakiejś chorobie?
/ 23.05.2018 15:44

Słabe ruchy dziecka

Jestem w 20 tyg. ciąży, jest to moja druga ciąża, syn ma 8 lat. Odnoszę wrażenie, że dziecko w moim łonie jest mniej aktywne niż był mój syn, rusza się rzadziej, siła kopnięć jest na pewno mniejsza, czy to może świadczyć o jakiejś chorobie? Czy siła i częstotliwość kopnięć bądź
innych ruchów jest sprawą indywidualną małego człowieczka? Może jest po prostu spokojniejsze?

Marta


Jeśli ruchy płodu są odczuwalne to proszę się nie martwić. Niepokojący byłby brak ruchów płodu (natychmiast do lekarza ginekologa). Proszę nie porównywać maluszków - stopień odczuwania ruchów zwykle bywa większy wieczorami (nie zawsze), kiedy przyszła mama uwalnia się od stresów dnia i leży, relaksując się. Według powszechnej reguły, po 28 tygodniu kobieta ciężarna powinna wyczuwać nie mniej niż 10 poruszeń dziennie w godzinach 9.00 - 21.00 . Powodzenia, może ten maluszek będzie spokojniejszy.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna