Witamina C jest ważnym przeciwutleniaczem nasienia. Chroni ona DNA plemników przed uszkodzeniem przez wolne rodniki oraz zmniejsza aglutynację plemników. Niedobory witaminy C w organizmie wpływają na spadek liczby i ruchliwości plemników oraz na pogorszenie ich morfologii.
Witamina E
Chroni błony komórkowe plemników, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przed zniszczeniem neutralizując wolne rodniki w środowisku tłuszczowym. Suplementowana razem z witaminą C powoduje znaczne zmniejszenie fragmentacji materiału genetycznego plemników u mężczyzn niepłodnych z podwyższonym wskaźnikiem fragmentacji DNA plemników.
Selen
Jest kolejnym ważnym przeciwutleniaczem nasienia. Aż około połowa zapasu selenu w organizmie mężczyzny gromadzi się w jądrach i nasieniu. Selen jest niezbędny nie tylko do produkcji plemników, ale także do wytwarzania testosteronu. Wpływa na prawidłową budowę i ruchliwość witki plemnika. Jest składnikiem enzymów, m.in. peroksydazy glutationowej, dzięki cze¬mu chroni DNA oraz kontroluje apoptozę komórki.
Podawanie selenu wraz z witaminą E powoduje zmniejszenie stresu oksydacyjnego nasienia i poprawia ruchliwość plemników.
Selen powinien być podawany w dawkach nie przekraczających bezpiecznego poziomu spożycia wynoszącego 300 μg. Wiadomo, że najwyższe stężenie selenu występuje u mężczyzn, których sperma jest ruchliwa w 40%-60%. Nadmierne spożycie selenu może pogarszać jakość spermy.
Polecamy: Czego nie wolno spożywać karmiąc piersią
Czy zmiana stylu życia może mieć wpływ na poprawę płodności mężczyzny?
Problemem jest coraz bardziej widoczne obniżenie aktywności fizycznej mężczyzn (dzięki zwiększonemu komfortowi życia), które powiązane jest ze spadkiem poziomu testosteronu, a co za tym idzie spadkiem płodności.
Fatalny wpływ współczesnego trybu życia można zaobserwować w bankach spermy, gdzie w dniach poprzedzonych dniami wolnymi, a co za tym idzie zwiększoną ilością wypitego alkoholu, wypalonych papierosów i niedospanymi nocami, widać drastyczny spadek jakości spermy.
Zwiększenie aktywności fizycznej poprawia zarówno ogólny stan zdrowia, jak i płodność mężczyzn.
Ponadto, dieta bogata w antyoksydanty lub uzupełniana suplementami bogatymi w witaminy C i E oraz cynk prowadzi do ciąży u par z historią powtarzających się poronień.
Polecamy: Zagrożenia ciąży
Podsumowanie
Odpowiednie odżywienie organizmu mężczyzny ma znaczący wpływ na poprawę jakości nasienia. Suplementacja witamin, składników mineralnych oraz L-karnityny poprawia integralność DNA plemnika, co zwiększa szanse na zapłodnienie oraz ma znaczący wpływ na powstawanie zdrowych zarodków.
Zobacz także: In vitro - koszty