Cynk – pierwiastek męski

Cynk – pierwiastek męski
Cynk jest związany z produkcją testosteronu, odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu spermy i podtrzymywaniu żywotności plemników. Co za tym idzie zwiększa męską płodność. Jak dawkować cynk?
/ 08.04.2010 20:52
Cynk – pierwiastek męski

Cynk jest niezbędny do utrzymania struktury białka, tworzącego z chromatyną DNA stabilny kompleks w ją¬drach plemników. Ta skondensowana struktura jest niezmiernie istotna dla efektywnego procesu zapłodnienia.

Cynk a aktywność plemników

Duża zawartość cynku w nasieniu obniża aktywność plemników. Jest to reakcja odwracalna, wysokie stężenie cynku utrzymuje plemniki w relatywnie spokojnym, mniej ruchliwym stanie. To powoduje obniżenie zużycia przez nie tlenu i pozwala na zmagazynowanie energii, która będzie im niezbędna w trakcie wędrówki przez kobiece drogi rodne. Gdy plemniki znajdą się w pochwie, a następnie w macicy, w której stężenie cynku jest bardzo niskie, wzrasta ich aktywność i ruchliwość, co w konsekwencji ułatwia proces zapłodnienia.

Polecamy: Co wspólnego ma witamina D ze zdrową ciążą?

Odpowiednia ilość cynku jest ważna dla prawidłowe¬go przebiegu reakcji akrosomalnej, która przy jego nie¬doborze może w większości plemników nastąpić tuż po ejakulacji i uniemożliwia zapłodnienie. 

Objętość nasienia spada nawet o 30% przy małym stężeniu cynku, jak wykazano podczas podawania zdrowym mężczyznom 1,4 mg cynku na dobę.

Ile cynku powinniśmy dostarczyć organizmowi, aby zwiększyć płodność?

Polecamy: Czego nie wolno jeść w czasie ciąży?

Aby uzyskać zadowalającą sprawność seksualną, potencję oraz płodność, należy zapewnić odpowiednią podaż cynku w diecie, ok. 15 mg na dobę (Zalecane Dzienne Spożycie, RDA), jednak większość mężczyzn nie spożywa takiej ilości. Jak wykazało reprezentatywne badanie Instytutu Żywności i Żywienia, niedobory cynku występują aż w 62% racji pokarmowych mężczyzn. Mężczyźni wykazujący wysoką aktywność seksualną powinni przyjmować większą ilość tego pierwiastka, ponieważ każdy ejakulat zawiera około 5 mg, tj. około 1/3 dziennego zalecanego zapotrzebowania.

Mogą więc tracić więcej cynku z nasieniem niż są w stanie dostarczyć z pokarmem. Również mężczyźni wykonujący pracę związaną ze znacznym wysiłkiem fizycznym wymagają większej suplementacji tego pierwiastka z powodu znacznej utraty z potem.

Przyjmowanie cynku wydaje się bezpieczne w dawkach do 100 mg na dobę.

Suplementacja 66 mg siarczanu cynku (co odpowiada ok. 27 mg cynku) u mężczyzn o obniżonej płodności powodowała znaczący wzrost liczby plemników. Efekt ten zaobserwowano także w późniejszym badaniu. Mechanizm działania cynku nie jest znany.

Zobacz także:  Czy poradzę sobie w roli ojca

Redakcja poleca

REKLAMA