Pasy bezpieczeństwa w ciąży - poznaj przepisy i opinię lekarza

Pasy bezpieczeństwa w ciąży - poznaj przepisy i opinię lekarza fot. Fotolia
Dowiedz się, czy będąc w ciąży możesz jeździć bez pasów bezpieczeństwa oraz sprawdź, jaki wpływ na dziecko ma ich zapinanie!
Agata Bernaciak / 28.02.2018 12:24
Pasy bezpieczeństwa w ciąży - poznaj przepisy i opinię lekarza fot. Fotolia

 

Wypowiedź lekarza: zapinanie pasów w ciąży

 

 

W jaki sposób zapinać pasy bezpieczeństwa w ciąży?

Jeśli chcesz ruszyć w trasę zadbaj, by pasy na odcinku biodrowym znajdowały się pod brzuchem, a nie na nim. Oprzyj go o kości miednicy - dzięki temu w razie wypadku nie narazisz na ucisk ani klatki piersiowej, ani brzucha.

Absolutnie nie decyduj się na zapinanie tylko górnej części pasów. Jeśli dojdzie do zderzenia z innym autem, twoje biodra zsuną się i tym samym narazisz się na złamania kolan i stawów biodrowych.

Co z poduszkami powietrznymi?

Zadaniem poduszek powietrznych jest ochrona przed uderzeniem w szybę i zmniejszenie napięcia pasów. Jeśli jesteś jednak w ciąży, powinnaś wyłączyć tę funkcję. Dlaczego? Bowiem poduszka rozkłada się między brzuchem a kierownicą i takie uderzenie może spowodować poronienie. Zapięte pasy bezpieczeństwa naprawdę wystarczą.

Kodeks Drogowy a zapinanie pasów przez ciężarne

Kodeks Drogowy zwalnia kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. I choć masz do tego prawo, zastanów się czy naprawdę tak bardzo męczysz się w zapiętych pasach. Pamiętaj, że w razie wypadku tylko one są w stanie uchronić i ciebie, i dziecko.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie w ciąży: