Odżywianie w ciąży a profilaktyka nadwagi i otyłości u dziecka

Sposób odżywiania kobiety w ciąży jest bardzo ważny, ze względu na zdrowie matki oraz płodu. Dodatkowo żywienie kobiety ciężarnej wpływa na stan zdrowia dziecka w wieku późniejszym- w dzieciństwie i dorosłości. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, płyny oraz energię w prawidłowych ilościach. Warto wiedzieć, że wybory żywieniowe przyszłej mamy już podczas ciąży wpływają na kształtowanie nawyków żywieniowych malucha.
/ 12.01.2012 07:04

Sposób odżywiania kobiety w ciąży jest bardzo ważny, ze względu na zdrowie matki oraz płodu. Dodatkowo żywienie kobiety ciężarnej wpływa na stan zdrowia dziecka w wieku późniejszym - w dzieciństwie i dorosłości. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, płyny oraz energię w prawidłowych ilościach. Warto wiedzieć, że wybory żywieniowe przyszłej mamy już podczas ciąży wpływają na kształtowanie nawyków żywieniowych malucha.

Odżywianie w ciąży a profilaktyka nadwagi i otyłości u dziecka

Dzieje się tak za pośrednictwem wód płodowych, przez które przedostają się substancje spożyte przez matkę. Dzięki temu dziecko będąc już w brzuchu mamy uczy się rozpoznawać smaki pokarmów przez nią spożywanych. W ten prosty sposób możemy kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe naszych pociech. Urozmaicona, zdrowa dieta kobiety ciężarnej ułatwia również wprowadzanie nowych produktów niemowlęciu.

Niestety działa to również w drugą stronę. Nieodpowiednio zbilansowany jadłospis mamy, w którym przeważają słodycze, produkty wysokoprzetworzone oraz produkty typu fast-food, nie tylko wpłynie negatywnie na przyszłe wybory żywieniowe dziecka ale również zwiększy ryzyko zachorowania podczas ciąży na tzw. cukrzycę ciążową, gdzie przyczyną jest m.in. otyłość.

Dlatego jeśli planujesz lub jesteś w ciąży powinnaś zadbać o zmianę nawyków żywieniowych na zdrowe. Prawidłowe zasady żywienia stosuj przez całe życie i pamiętaj, że rodzice są najlepszym przykładem dla swoich dzieci.

Zacznij od spożywania posiłków lekkostrawnych i pełnowartościowych. Dbaj o urozmaicenie codziennego jadłospisu, a posiłki spożywaj regularnie, o stałych porach, co 2-3 godziny. Dzięki temu organizm będzie na bieżąco wykorzystywał energię, a nie odkładał ją w postaci tkanki tłuszczowej. W ciągu dnia ilość spożytych posiłków powinna wynosić 4 do 5. Nie oznacza to jednak, że możesz jeść nieograniczone ilości pożywienia. Unikaj przejadania się, gdyż możesz odczuwać nieprzyjemne uczucia pełności i wzdęcia, częste w czasie ciąży. Zadbaj również o skład i wartość odżywczą swoich posiłków. Codziennie jedz produkty z każdej grupy żywności: mleko i produkty mleczne, produkty mięsne i ryby, jaja, warzywa, nasiona roślin strączkowych, owoce, produkty zbożowe oraz produkty zawierające zdrowe tłuszcze (oleje, orzechy, nasiona). W ten sposób dostarczysz energię i składniki pokarmowe w ilości niezbędnej do odpowiedniego rozwoju płodu i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Całkowicie wyeliminuj alkohol, papierosy, napoje gazowane i produkty typu fast-food.

Ponad to pij duże ilości wody, która nie tylko świetnie gasi pragnienie, ale i usuwa toksyny z organizmu oraz zapobiega odwodnieniu będącym wynikiem częstych wymiotów. Oprócz wody wybieraj herbatki owocowe, soki owocowe 100% i soki warzywne. Prócz napojów gazowanych, unikaj także słodkich, sztucznie barwionych nektarów i napojów, kawy i czarnej herbaty.

Każda kobieta będąca w ciąży powinna odżywiać się według zdrowych zasad żywienia i nie rezygnować z nich po porodzie. Dzięki temu dziecko od małego nauczy się zdrowo odżywiać i nie będzie popełniało błędów żywieniowych przyczyniających się do powstawania wielu chorób m.in. otyłości, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy cukrzycy typu II. Mama natomiast nie będzie miała problemów w zrzuceniu nadmiarowych kilogramów i szybko powróci do formy sprzed ciąży.

mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna
JeszFresh Poradnia Dietetyczna

Redakcja poleca

REKLAMA