Korzystanie z basenu w ciąży - czy to bezpieczne?

Ciężarna na basenie
Przyszła mama może chodzić na basen czy do aqua parku, jednak musi pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Aby to było bezpieczne, nie może korzystać ze wszystkich atrakcji, które się tam znajdują. Czego unikać w ciąży na basenie? Podpowiadamy!
Milena Oszczepalińska / 02.08.2018 16:00
Ciężarna na basenie

Lato w pełni, więc nie dziwne, że szukasz każdej możliwości na schłodzenie się. W dodatku dodatkowe kilogramy i coraz większy brzuszek sprawiają, że czujesz się ciężko i coraz szybciej czujesz zmęczenie, które upały jeszcze potęgują. Czy rozwiązaniem na tę bolączkę jest wyjście na basen? Na myśl o chłodnej, przyjemnej wodzie od razu robi ci się milej na sercu? Niektórzy twierdzą, że ciąża to nie jest najlepszy czas na korzystanie z tej wodnej atrakcji, ale prawda jest taka, że jeśli nie masz żadnej infekcji intymnej i nie jesteś na nie podatna, możesz śmiało iść na basen… pod jednym warunkiem! Faktycznie jest jedno małe „ale”. Ale zapewniamy, że jeśli zrezygnujesz z tej jednej rzeczy, pluskanie się w basenie może być równie udane i przyjemne, a przede wszystkim bezpieczne.

Przyszła mama nie powinna korzystać z jacuzzi

Mamy świadomość, że relaks w wodzie z bąbelkami jest niesamowicie przyjemny, ale w ciąży może nie być bezpieczny. W tak wysokiej temperaturze, jaka panuje w jacuzzi, mogą rozwijać się groźne bakterie, które, jeśli dostaną się do twoich dróg rodnych, mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Oczywiście nie każda wizyta w jacuzzi musi skończyć się infekcją, ale lepiej mieć się na baczności. Poza tym, latem to chyba nie jest aż tak wielka strata, w końcu chcesz iść na basen, żeby się schłodzić, a nie ogrzać, prawda?

Zobacz też: 10 aktywności bezpiecznych dla kobiet w ciąży

Pływanie i aqua aerobik są dozwolone

Wszelkie inne basenowe atrakcje, typu pływanie, pluskanie się, spacery w wodzie, wykonywanie delikatnych ćwiczeń jest bezpieczne i możesz z nich śmiało korzystać. Na wielu pływalniach organizowane są specjalne zajęcia aqua aerobiku dla przyszłych mam. To dobre rozwiązanie – woda cię odpręży, da przyjemne ochłodzenie, a w dodatku będziesz sprawniejsza fizycznie i być może dzięki temu poród pójdzie ci zdecydowanie łatwiej. Jeśli chodzi o pływanie, najlepiej jest pływać żabką, a w trzecim trymestrze ciąży – na plecach. To doskonały sposób na zachowanie dobrej kondycji i zdrowego kręgosłupa. 

Tagi: basen

Redakcja poleca

REKLAMA