Krótka historia świętej Klary
Urodziła się w Asyżu w 1193 roku, w rodzinie szlacheckiej. Odebrała gruntowne wykształcenie a w domu wychowywała się w atmosferze głębokiej wiary, szacunku dla wszystkich ludzi i miłosierdzia w stosunku do biednych i pokrzywdzonych przez los. Klara w wieku 18 lat postanowiła porzucić życie świeckie i poświęcić się Bogu. Marzyła o takim życiu od dziecka. Dotarła do św. Franciszka z Asyżu i z jego rąk odebrała habit zakonny.
W jej ślady wkrótce poszła jej siostra Agnieszka a także matka wraz z kilkoma pobożnymi, równie jak ona szlachetnie urodzonymi sąsiadkami. Tak właśnie powstał zakon klarysek. Klara cały swój spadek po ojcu rozdała ubogim. Kiedy niemiecka armia Fryderyka II podeszła pod mury klasztoru, Klara stanęła w oknie z monstrancją w rękach i zaczęła się modlić. Żołnierzy tak przejął ten obraz, że w popłochu uciekli.
Pewnego dnia, już u schyłku życia, Klara bardzo źle się czuła i nie mogła pójść na Pasterkę. Gdy w swojej celi, samotnie, modliła się – podczas kiedy inne zakonnice brały udział w nabożeństwie bożonarodzeniowym – Klara miała wizję, w której ujrzała zakonników na czele ze świętym Franciszkiem na Pasterce w kościółku Królowej Aniołów. Klara zmarła w 1253 roku.
Fot. Fotolia
Co oznacza imię Klara?
Imię Klara pochodzi od łacińskiego słowa clarus – sławny.
Czyją patronką jest święta Klara?
Święta Klara, ze względu na swoje nadprzyrodzone wizje, została w 1958 roku, za pontyfikatu papieża Piusa XII, ogłoszona patronką radia i telewizji. Wcześniej na swoją patronkę obrali ją sobie chorzy na oczy. Ma także pod swoją opieką bieliźniarki, hafciarki i praczki.
Dzień św. Klary – 11 sierpnia.