POLECAMY

Jaka jest historia Św. Wiktorii?

Wiktoria to przykład imienia, które pochodzi od męskiej formy – Wiktor czyli "zwycięzca". Nasza waleczna Wiki póki co, tuż poza podium popularności w 2009 roku – na 4 miejscu, nadano je 8,875 dziewczynkom. Znając źródłosłów imienia, można przypuszczać, że tak łatwo się nie podda i w przyszłych latach powalczy o prym.
Jaka jest historia Św. Wiktorii?

Poznaj losy św. Wiktorii

Imię Wiktoria naturalnie znane jest od starożytności, pochodzi od Nike – bogini zwycięstwa i chwały. Usposobienia siły, przedstawianej z wieńcem laurowym, gałązką oliwną i ze skrzydłami. Omówiliśmy świat pogański, skontrastujmy go więc także z chrześcijańskim.

Święta Wiktoria z Sabiny żyła w 3 wieku. Nie chciała wyjść za mąż za Rzymianina, poganina, a ten w zemście oskarżył ją o wyznawanie zakazanej wiary chrześcijańskiej. Jako, że nie chciała złożyć pokłonu rzymskim bogom, została ugodzona mieczem prosto w serce.

Zwycięskie Wiktorie

Słynne Wiktorie – pierwsze skojarzenie to… królowa Anglii, zasiadająca na tronie od 1837 roku. Na jej cześć, imieniem Wiktoria nazwano wiele nowo odkrytych miejsc na ziemi: jezioro, wodospad, wyspę, a także asteroidę.

Zobacz też : Imiona z przymrużeniem oka - Wiktor, Wiktoria

Od jej imienia pochodzi określenie „epoka wiktoriańska”, która cechowała się zadowoleniem, wzrostem zamożności państwa, rozwojem przemysłu, nauki, ogólnie – poczuciem stabilizacji. Ale żeby nie było tak słodko – także rygorem obyczajowo moralnym i hipokryzją (za: Kopaliński, słownik mitów i symboli kultury).

Imię Wiktoria pasuje do władczyń. Oprócz wyżej wymienionej królowej nosi je Wiktoria Bernadotte - następczyni szwedzkiego tronu. W Polsce znamy Wiktorię Padlewską – słynną córkę słynnej matki – Beaty Tyszkiewicz – pisarkę, dziennikarkę, fotografa. Także córka Lecha Wałęsy, Maria, otrzymała na drugie imię Wiktoria na pamiątkę zwycięstwa Solidarności z lat 80-tych XX wieku.

W ikonografii przedstawia się Świętą Wiktorię rozdającą chleb lub różne kosztowności, zaś jej atrybutem są: anioł, miecz w sercu, palma męczeńska, chorągiew, smok.

Zdrobnienia

Najpopularniejsze, pieszczotliwe zmiękczenie to Wiki, Wika, Wikcia, Wikutka... Dziwnie brzmią przy tak dostojnym znaczeniu imienia. Wiktorie mają zwycięstwo we krwi? Coś w tym jest. Znają wszyscy przystojnego Davida Beckhama… jego serce zdobyła Victoria, znana piosenkarka girlsbandu Spice Girls. Zwyciężać można przecież na różnych frontach.

Zobacz także: Jak wybrać imię dla dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/3 lata temu
fajny tylko jak można mec hopaka o imieniu wiki
/3 lata temu
hahaha
/4 lata temu
Ja mam chopaka o imieniu wika
POKAŻ KOMENTARZE (14)