POLECAMY

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Co mówić dziecku na temat śmierci i w jaki sposób mu pomóc, jeśli się z nią zetknie, zależy przede wszystkim od jego wieku i usposobienia, gdyż w zależności od wieku dziecko różnie rozumie i postrzega śmierć. U nas znajdziesz praktyczne wskazówki,jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci dopasowane do wieku Twojej pociechy!
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Jak rozmawiać o śmierci z 4-latkiem

Tak małe dzieci mają jeszcze niewielkie pojęcie o śmierci w związku z tym ich reakcje na odejście kogoś bliskiego lub ukochanego zwierzęcia nie są zbyt silne. Zdarza się, że dziecko mówi o smutku lub żalu, ale ich wyobrażenie o śmierci jest jeszcze bardzo ograniczone.

Jak rozmawiać o śmierci z 5-latkiem

Pięciolatki często uważają , że będą żyły wiecznie. Śmierć kojarzą z bezruchem i zdarza się, że unikają nieżywych zwierząt czy ptaków. Jest to wiek, w którym mogą pojawiać się obawy przed śmiercią matki. Czasem wierzą w odwracalność śmierci.

Jak rozmawiać o śmierci z 6-latkiem

W tym wieku pojęcie śmierci staje się już jaśniejsze i pojawia się wrażliwość z nim związana. Mimo, że dzieci nie są w stanie pojąć tego, że kiedyś też umrą to zaczynają się już orientować, że śmierć zwykle związana jest z podeszłym wiekiem.

Jak rozmawiać o śmierci z 7-latkiem

U siedmiolatków pojawia się już podejrzenie, że też kiedyś umrą. Część dzieci w tym wieku przyjmuje to ze spokojem, a część stanowczo odrzuca taką ewentualność. Siedmiolatek wykazuje już skłonność do przygnębienia w obliczu śmierci i wykazuje dość duże zainteresowanie chorobami, podeszłym wiekiem, zjawiskiem przemocy. Dzieci w tym wieku często używają stwierdzenia „chcę umrzeć” – ta skarga jest typowa dla wieku i z reguły nie jest wypowiadana poważnie.

Jak rozmawiać o śmierci z 8-latkiem

Z kolei dzieci ośmioletnie zaczynają się interesować tym, co dzieje się po śmierci.

Jak rozmawiać o śmierci z 9-cio i 10-latkiem

To wieku, w którym dzieci już wiele rozumieją. Tutaj rodzice sami muszą zdecydować jak bardzo szczegółowe powinno być tłumaczenie. Udzielając wyjaśnień warto brać pod uwagę zadawane przez dziecko pytania i odpowiadać na tyle szczegółowo, na ile dziecko wykazuje zainteresowanie tematem.

Podstawowe zasady rozmowy z dzieckiem o śmierci:

  • Bądź gotowy/gotowa spokojnie przyjąć gwałtowne wybuchy emocjonalne i niezgodę dziecka na informację o śmierci kogoś bliskiego.
  • Z reguły nie wystarczy jedna rozmowa, warto przygotować się na dodatkowe wyjaśnienia po czasie i powtarzanie wyjaśnień.
  • Gdy umiera ktoś bliski powiedz dziecku jasno, że nie jest to jego wina.
  • Dziecko nie potrzebuje teologicznego wykładu na temat śmierci i tego, co dzieje się potem. 
  • Daj zrozumienie dla jego emocji i udzielaj informacji na wszelkie pytania.

Często, gdy umiera ktoś bliski dorośli starają się ochronić dziecko przed swoim smutkiem, żalem, gniewem,boją się mówić o śmierci. Jednak nawet gdy dorosły nic nie mówi dziecko wyczuwa atmosferę, emocje i snuje domysły na temat tego, co się mogło wydarzyć. Wyobrażenia dziecka zazwyczaj są znacznie straszniejsze od rzeczywistości. 

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Gdy umiera ktoś bliski dzieci przeżywają podobne emocje, co dorośli, dlatego warto rozmawiać z nimi o śmierci i związanym z nią przygnębieniem. Z perspektywy dziecka informacja, o tym, co się wydarzyło jest bardzo ważna. Daje ona możliwość odreagowania emocjonalnego. Niewyrażone uczucia zalegają, dlatego nie ma nic złego w tym, że dziecko widzi, gdy rodzic płacze i samo też płacze. W ten sposób uwalnia zalegające uczucia.

Już sześcio-, siedmiolatka można zabrać na pogrzeb, gdyż może to być dla niego bardzo znaczące wydarzenie.

Mówiąc o śmierci można użyć analogii do roślin, które najpierw rozkwitają a potem obumierają, jednak wciąż pamiętamy jakie były piękne. Podobnie dzieje się z ludźmi - także pamiętamy tych, którzy umarli takimi jacy byli za życia. Można też zaproponować dziecku narysowanie tego co czuje, bądź osoby z którą się żegna lub napisanie listu z dobrymi wspomnieniami związanymi z osobą, która odeszła. 

Zobacz też: Jak nie zostać toksycznym rodzicem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
Wydaje mi się ze jest to trudny temat jednak nie uniknie się jego bo maluchy interesuje choćby tta kwestia. Ja z synkiem rozmawiam o aniolkach i o tym ze wszyscy tam kiedys pojdziemy jednak jeszcze musi bardzo długo być tu na dole i zasłużyć sobie.
/7 lat temu
Nie bójmy spojrzeć się śmierci w twarz! Wejdź na stronę http://poznajdate.com i przygotuj się na nią! :)
/7 lat temu
chcesz poznać datę śmierci? sprawdź koniecznie! http://poznajdate.com
POKAŻ KOMENTARZE (1)