Jak ciąża wpływa na kręgosłup?
Kręgosłup to fundament naszego ciała, który stanowi rusztowanie dla mięśni posturalnych i umożliwia poruszanie się. W trakcie ciąży zmuszony jest on do dźwigania znacznie większych obciążeń niż na co dzień.
Wszelkie zmiany wynikają bezpośrednio ze zmieniającego się rozłożenia układu sił działającego na ciało kobiety zarówno w statyce, jak i podczas lokomocji. Powiększający się brzuch powoduje znaczne przesunięcie się środka ciężkości ciała kobiety ku przodowi, czego konsekwencją jest zwiększenie lordozy lędźwiowej. Co więcej, powiększający się biust powoduje zwiększenie kifozy piersiowej.
U kobiet, u których już przed ciążą stwierdzono zaburzenia w obrębie struktur kostno-mięśniowych tych odcinków kręgosłupa, zmiany te mogą nasilić i pogłębić wcześniejsze dolegliwości. Jeśli wcześniej stwierdzono np. skoliozę, dyskopatię, choroby wrodzone w obrębie kręgów (kręgozmyk czy niespojenie łuków kręgów), ciąża może przyczynić się do ich pogłębienia i nasilenia się objawów.
Mama i dziecko, czyli większy ciężar ciała
Nie bez znaczenia w tej kwestii jest również zwiększający się ciężar ciała. U kobiet, u których występuję nadmierny przyrost masy ciała w trakcie ciąży, również mogą występować dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa będące wynikiem nadmiernego odciążenia.
Ryzyko większych dolegliwości bólowych może występować też u kobiet, które późno zdecydowały się na posiadanie potomstwa. Będzie to wówczas związane dodatkowo z mniej wydolnym już układem kostnym (zmiany zwyrodnieniowe czy osteoporoza).
Aktywne mają łatwiej
U kobiet mniej aktywnych fizycznie ryzyko niekorzystnego działania ciąży na układ mięśniowo-szkieletowy jest znacznie większe. Ciąża u takich osób to niejako dodatkowy wysiłek fizyczny. I tutaj pojawia się błędne koło – kobieta myśli: „jestem zmęczona, więc się położę”, co również nie sprzyja łagodzeniu niekorzystnych objawów.
Wyjście na spacer, np. krótki marsz z kijami, mogłoby wspomóc i odciążyć obolały kręgosłup. Leżenie bowiem dodatkowo osłabia mięśnie i nie daje szans na lepsze samopoczucie.
U kobiet aktywnych fizycznie przed ciążą i bez stwierdzonych dolegliwości ból nie pojawia się lub pojawia się sporadycznie. Daje to prostą wskazówkę jak przygotować się do ciąży, jak zadbać o kręgosłup i mięśnie. Odpowiedz jest prosta: ćwiczyć i być aktywną cały czas.
Zobacz też: Dolegliwości podczas ciąży
Hormony i ich wpływ na poród
Organizm kobiety wytwarza wiele hormonów. W trakcie trwania ciąży dwa z nich – progesteron i relaksyna – mają bezpośredni wpływ na struktury więzadłowe, które również stanowią rusztowanie naszego organizmu i stabilizują stawy.
Jedną z istotniejszych ról tych hormonów jest przygotowanie do porodu, czyli rozluźnienie więzadeł w obrębie miednicy i kręgosłupa. To niezwykle istotna kwestia pomagająca przyjść dziecku na świat, ale w przypadku nieodpowiedniej stabilizacji mięśniowej (jak np. u kobiet nieaktywnych fizycznie) może to powodować kolejne dolegliwości bólowe.
Sam proces rozluźniania więzadeł jest często odczuwany przez kobiety jako pewnego rodzaju dyskomfort. Warto również to wziąć pod uwagę i ćwiczyć bez względu na okoliczności życiowe.
Zobacz też: Sposoby na ciążowe dolegliwości