POLECAMY

Dwóch świętych Edwardów z Anglii

Edward było to imię często spotykane wśród królów angielskich, toteż i dwóch świętych, których przedstawiamy, związanych jest z Anglią.

Fot. Fotolia

Edward Angielski

Krótka historia Edwarda angielskiego

W roku 975 objął tron angielski po zmarłym ojcu – Edgarze Spokojnym. Edward miał wtedy zaledwie 12 lat. Okres jego rządów zdominowały niesnaski wokół sukcesji. Edwardowi wypominano również fakt, że jego ojciec zbyt hojną ręką rozdawał darowizny na rzecz klasztorów, co doprowadziło do uszczuplenia wpływów możnowładców w państwie. Pewnego dnia w 978 roku król po powrocie z polowania udał się do zamku Corfe, gdzie z macochą mieszkał jego ukochany, młodszy brat. Zanim Edward zsiadł z konia u bram zamku, napadli go bandyci i zamordowali. Powszechnie uważano, że byli to mordercy nasłani przez macochę, żądną władzy dla swojego syna Etelreda. Rzeczywiście, objął on tron natychmiast po śmierci Edwarda.  Edwarda Angielskiego porównywano do męczenników za wiarę. Jego grób zasłynął cudami.

Polecamy: Powrót do dawnych imion

Dzień św. Edwarda Angielskiego – 18 marca.

Edward Wyznawca

Krótka historia Edwarda Wyznawcy

Urodził się w 1003 roku. Mieszkał w Normandii u swego wuja. Był człowiekiem delikatnym, wrażliwym na wszelkie zło. Nazywano go aniołem ziemskim. Do Anglii powrócił po wypędzeniu z wyspy Duńczyków. Cała jego rodzina zginęła, a on został spadkobiercą tronu Anglii. Został koronowany w 1043 roku. Kraj był wyniszczony wojnami, podzielony politycznie. Edward odbudowywał królestwo. Poddanych otaczał miłością i opieką. Odbudowywał zniszczone kościoły i klasztory. Jego dziełem jest opactwo westminsterskie w Londynie. Zatroszczył się też o sprawiedliwe sądownictwo, jako że morale w społeczeństwie pozostawiało wiele do życzenia. Cierpliwie wysłuchiwał skarg ubogich i chorych a nawet sam im usługiwał. Przebaczał zawsze osobiste zniewagi, czym zyskał sobie przydomek Łaskawy. Zmarł w 1066 roku.

Co oznacza imię Edward?

Imię Edward pochodzi od germańskiego ed – dobrobyt, posiadłość, majątek, dziedzictwo i wart – opiekun, obrońca, stróż, co w sumie dało stróż dziedzicznej posiadłości.

Czyim patronem jest św. Edward?

Święty Edward jest patronem Anglii i królów.

Dzień św. Edwarda Wyznawcy – 5 stycznia.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Co sądzicie o imieniu Edward? :):):)