POLECAMY

Dwie Doroty - święta i błogosławiona

Oprócz świętej o imieniu Dorota znamy również błogosławioną, którą warto przedstawić, tym bardziej że pochodziła z terenów dzisiejszej Polski.

Fot. Fotolia

Dorota z Kapadocji

Krótka historia świętej Doroty

Żyła na przełomie III/IV wieku w Cezarei Kapadockiej w Małej Azji. Poniosła męczeńską śmierć za wiarę w Chrystusa w 304 roku. W źródłach czytamy: dręczono ja na katowni, potem bito pięściami, w końcu skazano na ścięcie mieczem. Gdy prowadzono ja na śmierć, pewien pisarz, Teofil, z ironią zawołał: Piękna dziewczyno, przyślij mi bukiecik róż i koszyczek jabłek z rajskich ogrodów twojego Oblubieńca. Gdy po egzekucji rozbawione towarzystwo komentowało śmierć dzielnej Doroty, w drzwiach salonu stanął posłaniec z bukietem róż i koszykiem jabłek i zwrócił się do Teofila: Te róże i jabłka przysyła ci moja siostra z ogrodu jej Oblubieńca. Teofil przeżył tak silny wstrząs, ze nawrócił się i sam niedługo oddał życie za wiarę.

Komu patronuje święta Dorota?

Święta Dorota jest patronką ogrodników, botaników, sprzedawców kwiatów, górników, piwowarów, położnych i młodych małżeństw.

Dzień św. Doroty – 6 lutego.

Dorota z Mątowów

Krótka historia błogosławionej Doroty

Urodziła się w 1347 roku w Mątowach Wielkich koło Malborka. Była córką osadników holenderskich. W młodości rodzice wydali ją za mąż za gdańskiego płatnerza Adalberta. Dorota urodziła dziewięcioro dzieci, lecz tylko jedno z nich przeżyło. Ośmioro padało ofiarą kolejnych epidemii, jakie nawiedzały te ziemie. Dorota przez całe życie w małżeństwie dążyła do osiągnięcia chrześcijańskiej doskonałości. Kiedy owdowiała udała się do Kwidzyna, gdzie miał swoją siedzibę biskup. Za zgodą hierarchii kościelnej Dorota zamurowała się w celi przylegającej do prezbiterium katedry, narzucając sobie w ten sposób bezustanną pokutę. Była stygmatyczką. Zmarła w 1394 roku.

Co oznacza imię Dorota?

Imię Dorota pochodzi od greckich doron – dar i theós – Bóg i znaczy Dar od Boga.

Komu patronuje błogosławiona Dorota?

Błogosławiona Dorota jest patronką Pomorza, kobiet i odlewników.

Dzień błogosławionej Doroty – 25 czerwca.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Imię Dorota nie jest brzydkie ale pojawiało się częściej pod koniec lat 80. Teraz nie spotkałam jeszcze, żeby matka tak nazwała dziecko. Trzeba tylko uważać bo Doroty mają charakterki...