Dieta w trzecim miesiącu ciąży

Podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie pacjentki / fot. Shutterstock
Odpowiednia dieta w trzecim miesiącu ciąży jest dla ciebie oraz twojego maleństwa bardzo ważna. Zobacz, jak powinna wyglądać twoja dieta w trzecim miesiącu ciąży.
Podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie pacjentki / fot. Shutterstock

Dieta  w trzecim miesiącu ciąży

Od 9 do 13 tygodnia ciąży kształtuje się ciało twojego maluszka, a właściwe odżywianie wspomaga jego rozwój. Dlatego też nie zapomnij o dwóch kluczowych składnikach odżywczych – o magnezie i witaminie A.

Ważne dla twojego maluszka

Magnez, który spożywasz wspomaga rozwój twojego dziecka i jest niezbędny dla prawidłowej rozbudowy kośćca. Ostatnie badania wykazały, że ilość magnezu konsumowanego przez przyszłą mamę w pierwszym trymestrze ciąży ma związek z wagą, wzrostem i obwodem głowy dziecka. To chyba idealny argument, który powinien skłonić cię do spożywania produktów bogatych w ten pierwiastek. Magnez odnajdziesz  w nasionach dyni, słonecznika, melona, a także w mleku, pieczywie, w ziemniakach i liściastych, zielonych warzywach. Zalecana dawka dobowa to 270 mcg.

Witamina A jest równie ważna ponieważ  współuczestniczy w rozwoju dziecka, mając duży wpływ na zdrowie jego skóry, przewodu pokarmowego, serca, a także płuc. W trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży maleńki płód gromadzi własne zapasy tej witaminy, dlatego też musisz mu jej dostarczać. Idealne źródła witaminy A to ziemniaki, marchew, kabaczki i inne dyniowate, mango i szpinak.

Polecamy: Przyrost wagi w czasie ciąży. Ile powinnaś przytyć będąc w ciąży?

Ważne dla ciebie

Magnez ma także wpływ na zdrowie mięśni twojej macicy. Oprócz tego uczestniczy w tworzeniu i naprawianiu tkanek. Do codziennych posiłków postaraj się wprowadzać produkty o dużej zawartości magnezu. Twoje łożysko współreguluje poziom magnezu we krwi, więc nie obawiaj się, że przyswoisz nadmiar tego minerału.

Natomiast witamina A utrzyma w zdrowiu twoją skórę, a także wyściółkę narządów wewnętrznych. Staraj się spożywać dużo zasobnego w retinol odtłuszczonego nabiału – mleko, chude sery, serki i jogurty – wybierając wyłącznie świeże produkty z tej grupy.

Zażywając witaminę A ważne jest aby kontrolować przyjmowanie odpowiednich dawek. Stały niedobór, jak i bardzo duże dawki retinolu (7500 mcg i więcej) mogą przyczynić się do wad wrodzonych u dziecka. Dlatego też unikaj wątróbki, która zawiera sporo retinolu, a także zestawów witaminowych i kapsułek z tranem, w których znajduje się powyżej 3000 mcg retinolu. Zalecana dobowa dawka witaminy A dla kobiet w ciąży to 700 mcg.

Nudności i zmęczenie

Zmęczenie i nudności to poważny problem w tym okresie ciąży i mogą niweczyć ochotę na zdrowe śniadanie. Pamiętaj jednak, że jest to okres bardzo ważny dla ciebie i twojego maluszka, dlatego też staraj się coś przełknąć.

Polecamy: Kalendarz ciąży - tygodnie 9 - 12

Pomimo, że mdłości są określane mianem „porannych” to mogą wystąpić o każdej porze dnia. Jeśli chcesz się ich pozbyć lub chociaż trochę złagodzić spróbuj kilka sprawdzonych sposobów:

  • Przed wstaniem z łóżka zjedź jednego bądź dwa herbatniki lub krakersy.
  • Kiedy poczujesz mdłości napij się gorącej wody z plasterkami imbiru.
  • Między posiłkami sięgaj po niewielkie, lekko słodkie przekąski, np. herbatniki, wafle ryżowe.
  • Jeśli sam zapach jedzenia przyprawia cię o mdłości, poproś swojego partnera, aby pomagał ci w gotowaniu.
  • Jeżeli naprawdę nie jesteś w stanie jeść i pić, grozi ci odwodnienie. W takim przypadku koniecznie odwiedź swojego lekarza, który prawdopodobnie zaleci ci spożywanie witaminy B6, która bywa pomocna.

Zobacz także:  Co Cię czeka po porodzie?

Redakcja poleca

REKLAMA