Jesz dla dwojga, nie „za dwoje”
„Pamiętaj, że teraz jesz za dwoje”… To powszechnie panujące od wieków przekonanie jest błędne. Kobieta w ciąży powinna zwiększyć kaloryczność diety dopiero w drugim trymestrze i tylko o ok. 300 kcal. Tyle kalorii ma np. kanapka z masłem i szynką, lub 150 g pieczonego łososia. Zbyt duża ilość kalorii może spowodować niepotrzebny przyrost masy ciała, a także wpłynąć na wysoką masę urodzeniową dziecka.
Polecamy: Waga w ciąży- ile można przytyć?
Na surowo zabronione
Żywność surowa może być niebezpieczna dla ciężarnych ze względu na obecność drobnoustrojów, które są niszczone podczas procesów termicznych (gotowanie lub pasteryzacja).
Zgodnie z powyższym kobietom w ciąży nie zaleca się: surowego i krwistego mięsa np. tatara czy ze względu na zagrożenie toxoplazmozą, sushi i surowych owoców morza, gdyż mogą być źródłem zakażenia bakteriami, surowych jajek (ryzyko salmonelli), serów pleśniowych i fety (są produkowane z niepasteryzowanego mleka).
Ryby? Tak, ale wybieraj mądrze
Ryby są zalecane w diecie kobiety ciężarnej. Są głównym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Kwasy te wpływają na rozwój komórek nerwowych i mózgu dziecka, a także do późniejszego rozwoju jego wzroku.
"Ryba rybie nie równa". Ryby długożyjące, np. tuńczyk, kumulują duże ilości metali ciężkich, które łatwo przechodzą przez łożysko. Istnieje więc zagrożenie dla dziecka, którego organizm nie może sobie poradzić z detoksykacją.
Kobiety ciężarne powinny wyeliminować z diety ryby z puszki oraz ryby wędzone na zimno.
Wątróbka w odpowiednich ilościach
Wątróbka jest bogatym źródłem retinolu – witaminy A. Witamina A jest tłuszczorozpuszczalna i kumuluje się w organizmie (nie jest usuwana z moczem jak witaminy rozpuszczalne w wodzie). Wysokie spożycie wątróbki może spowodować takie stężenie witaminy A w organizmie, które będzie prowadzić do wad rozwojowych płodu. Okazjonalne spożycie wątróbki lub jej przetworów nie powinno zaszkodzić, natomiast regularne spożywanie już, niestety, tak.
Polecamy: Czym jest kwas foliowy?
Dodatki do żywności
Inne ograniczenia w diecie wiążą się z żywnością przetworzoną i sztuczną.
Kobieta ciężarna powinna unikać spożywania konserw, które zawierają dużo fosforanów oraz soli.
Niezalecane są także koncentraty zup czy słodkie napoje gazowane. Ostre przyprawy, takie jak musztarda, ostra czerwona papryka oraz pieprz cayenne powinny być ograniczone w diecie ciężarnej. Bezwzględnie należy unikać alkoholu.
W diecie przyszłej matki powinny znaleźć się przede wszystkim pełnowartościowe produkty, świeże i bezpieczne. Warto wiedzieć, że im bardziej różnorodna dieta, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstania niedoborów mogących zaszkodzić dziecku.