Ciąża a alkohol

Ciąża a alkohol fot. Fotolia
Zastanawiasz się, czy możesz pozwolić sobie na małego drinka, kieliszek wina lub piwo? Sprawdź!
/ 10.08.2017 13:39
Ciąża a alkohol fot. Fotolia

Jeśli w okresie ciąży prowadzisz ożywione życie towarzyskie, z pewnością pojawi się niejedna okazja do wzniesienia toastu. Czy powinnaś go wypić? Czy kobieta w ciąży może pić alkohol?  

Alkohol a ciąża i zdrowie dziecka

Lekarze są zgodni co do tego, że kobiety w ciąży w ogóle nie powinny spożywać alkoholu. Jest to tak ważne, ponieważ picie go może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Najpoważniejszym zagrożeniem jest FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy, czyli zespół zaburzeń rozwojowych występujących u dzieci matek pijących alkohol w ciąży. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

Po ilu godzinach od wypicia alkoholu możesz karmić piersią? Sprawdź w wirtualnym alkomacie online!

Nawet niewielka ilość alkoholu może szkodzić dziecku

Co istotne, nie wiadomo dokładnie, jaka dawka alkoholu może spowodować u dziecka wystąpienie zaburzeń związanych z FAS. Dlatego eksperci rekomendują, by przyszłe mamy całkowicie zrezygnowały z alkoholu. W ciąży, a także w okresie karmienia piersią powstrzymaj się więc od wznoszenia toastów albo wznoś je wodą, sokiem lub bezalkoholowym drinkiem.

Poproś też partnera, rodzinę i przyjaciół, by nie wywierali na ciebie presji i nie namawiali nawet do symbolicznych toastów. Przeciwnie – aby cię wesprzeć, powinni sami zrezygnować z picia alkoholu w tym okresie!

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Autorka jest dziennikarką Poradnika Domowego

Redakcja poleca

REKLAMA