POLECAMY

Jesteś w ciąży? Sprawdź dlaczego potrzebujesz cholinę!

Cholina wpływa na sposób odczytania informacji zawartych genach, jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka i funkcjonowania łożyska oraz wątroby kobiety ciężarnej. Jak uzupełniać jej poziom w organizmie?
Jesteś w ciąży? Sprawdź dlaczego potrzebujesz cholinę!

Czym właściwie jest cholina i jakie ma znaczenie dla kobiet w ciąży?

Cholina jest organicznym związkiem chemicznym, który pełni wiele ważnych dla organizmu człowieka funkcji biologicznych. Substancja ta ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży, już od momentu pierwszych podziałów komórek w macicy. Jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także funkcjonowania łożyska i wątroby przyszłej mamy.

Korzystnie wpływa m.in. na ochronę struktury DNA, wspomaga rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, wspiera aktywny transport substancji odżywczych przez łożysko, jak również redukuje poziom homocysteiny – czynnika odpowiedzialnego za powstawanie wad rozwojowych płodu. Optymalne stężenie choliny w organizmie warunkuje też prawidłowy rozwój mózgu dziecka, a tym samym jego funkcji poznawczych.

Jakie są właściwości epigenetyczne choliny?

Cholina pełni rolę donora reszt metylowych o dużym potencjale epigenetycznym. Podobnie jak kwas foliowy, metionina czy witaminy z grupy B, bierze aktywny udział w procesie metylacji – reakcji chemicznej, polegającej na przyłączeniu do nici DNA cząsteczek zwanych grupami metylowymi. Kiedy grupa metylowa zostanie przyłączona, działa jak wyłącznik – wycisza gen, tym samym sprawiając, że informacja zawarta w DNA zostanie zapisana w sposób korzystny dla zdrowia dziecka w przyszłości. Innymi słowy to m.in. cholina decyduje, który gen zagra „pierwsze skrzypce” i jakie cechy kształtującego się organizmu będą najsilniej rozwinięte.

Zobacz też: Których witamin najbardziej potrzebuje ciężarna?

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na cholinę dla kobiet ciężarnych?

Ciąża i laktacja to okresy, kiedy zapotrzebowanie na cholinę jest szczególnie wysokie.

Rekomendowane dzienne spożycie tego składnika to 450 mg dla kobiet w ciąży oraz 550 mg choliny na dobę dla kobiet karmiących piersią.

Niestety, międzynarodowe badania przeprowadzone wśród przyszłych matek wskazują, że nawet w krajach wysoko rozwiniętych dieta ciężarnych jest zwykle zbyt uboga w ten składnik. Średnie spożycie choliny w diecie europejskich kobiet ciężarnych oszacowano na 336 mg na dobę. Badanie przeprowadzone w USA wykazało natomiast, że aż 90% kobiet w ciąży nie spożywa zalecanej dawki choliny,  co może skutkować poważnymi i nieodwracalnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka.

Gdzie znaleźć cholinę?

Cholina  występuje m.in. w jajach, mleku i mięsie, jednak jej odpowiednie dawki są trudne do dostarczenia nawet ze zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietą. Choć w czasie ciąży organizm kobiety samoistnie produkuje większą ilość choliny, zapotrzebowanie na ten składnik przewyższa przeciętną podaż w diecie, dlatego zaleca się rozważenie w tym czasie również dodatkowego wsparcia w postaci suplementacji.

Aby uzupełnić zapotrzebowanie organizmu przyszłej mamy na ten składnik, należałoby zjeść dziennie ponad 3 jajka, około 1,5 kg tuńczyka, 2 kg szpinaku czy pszenicy lub 640 g pistacji. W przypadku ryb najbogatszym źródłem jest tilapia (około 80 mg choliny na 100 g), jednak aby uzupełnić niedobory tego składnika w diecie należałoby zjeść jej trochę ponad pół kilograma dziennie.

Należy również pamiętać, że wrogami choliny są m.in. wysoka temperatura, cukier, alkohol czy kawa.

Co więcej, aby cholina była właściwie wykorzystana w procesie przemian metabolicznych, do jej uaktywnienia potrzeba odpowiednich składników – kwasu foliowego, inozytolu, witamin A i B12.

Zobacz też: Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć?

Na podstawie materiałów prasowych/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
mnie za to lekarz zwracał uwagę na szczególnie ważną rolę kwasów omega-3 dha i dlatego włączyłam do diety kompleksowy suplement PregnęPlus. posiada też kwas foliowy i kilka innych waznych wit jak wit d, b, cynk, jod czy żelazo :)
/rok temu
Wiesz co, z tego co widze ma ja chociazby prenatal wiec to nie jest tak ze nigdzie jej nie znajdziesz. Trzeba sobie po prostu poszukac. A wazna jest rzeczywiscie wiec na pewno dobrze by bylo przyjmowac ja dodatkowo bo jak widac w diecie nie za bardzo sie da
/rok temu
widzę że coraz częściej się o tej cholinie mówi i w sumie bardzo dobrze bo przecież jest ważna w rozwoju maluszka. Tylko nie wiem za bardzo jakie suplementy ją zawierają bo te wszystkie standardowe które widuję w sklepach w składzie jej na pewno nie mają
POKAŻ KOMENTARZE (1)