Badanie prenatalne - na czym polega?

Badania prenatalne (USG ciąży, amniopunkcja genetyczna czy test NIFTY) pozwalają na wykrycie i leczenie wielu chorób rozwijającego się dziecka. Dzięki nim maluch może rozpocząć leczenie jeszcze w brzuchu matki. Czy są szkodliwe?
Magdalena Bury / 15.03.2019 14:49

Badaniem prenatalnym nazywamy każde badanie, które określa stan zdrowia dziecka, kiedy jeszcze rozwija się ono w brzuchu. Pomimo dostępnych informacji na temat badań prenatalnych, nadal wiele osób uważa, że grożą one powikłaniami ciąży, a nawet poronieniem.

Jakie badania prenatalne można wykonać w ciąży?

  • USG ciąży

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Pierwszym krokiem powinien być test ciążowy, drugim - USG ciąży. Najczęściej wykonuje się je pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. To badanie prenatalne, które nie jest bolesne ani nie wpływa negatywnie zarówno na dziecko, jak i matkę.

Podczas badania ultrasonograficznego lekarz przesuwa po brzuchu kobiety specjalną głowicą. Dzięki temu w obrazie na ekranie widzi rozwijające się narządy dziecka. Sprawdza kość nosową, fałd karkowy i kształt główki. Podczas pierwszego USG dziecko mierzy zaledwie kilka cm, a wyglądem przypomina bardziej małą kijankę, a nie małego człowieka.

Co, jeśli lekarz zauważy nieprawidłowości w rozwoju dziecka? Kobieta wysyłana jest na badania krwi, w tym bardzo popularny test PAPP-A. W ten sposób oceniany jest możliwy stopień wady genetycznej.

  • Amniopunkcja genetyczna

Kolejnym rodzajem badania prenatalnego jest amniopunkcja genetyczna. Wykonuje się ją pomiędzy 15. a 18. tygodniem ciąży. To bezpieczne, chociaż inwazyjne badanie. Polega ono na wkłuciu igły w brzuch kobiety i na pobraniu próbki wód płodowych. Podczas badania lekarz nieustannie monitoruje ruchy dziecka. Dlaczego próbka z wód jest tak ważna? To w niej znajdują się komórki płodu przewodu pokarmowego, płuc czy z naskórka. Specjaliści dzięki temu sprawdzają, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku.

  • Test NIFTY

Badaniem prenatalnym jest także test NIFTY. Posiada on zdecydowanie większy stopień wykrywalności wad genetycznych płodu od wcześniej wymienianych badań. Dzięki niemu rodzice mogą dowiedzieć się, czy dziecko cierpi na trisomię. Na czym polega? Podczas testu następuje izolacja DNA dziecka z krwi matki. Kolejnym krokiem jest jego analiza w laboratorium.

Zobacz także:10 niepozornych dolegliwości w ciąży!Czy wady w rozwoju płodu wykryte w badaniach USG zawsze są groźne?

Redakcja poleca

REKLAMA