Twardy brzuch w ciąży - kiedy powinien być powodem do niepokoju

Twardy brzuch w ciąży fot. Adobe Stock
Twardy brzuch w ciąży może występować przez całą ciążę - nie powinien być bolesny, tkliwy, twardy przez dłuższy czas, bo może to oznaczać poronienie. W III trymestrze twardy brzuch w ciąży może wiązać się z porodem.
Edyta Liebert / 30.01.2020 09:24
Twardy brzuch w ciąży fot. Adobe Stock
Twardy brzuch w ciąży to wynik pracującej macicy, która przez cały okres ciąży rozciąga się, napina i rozszerza. Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do niepokoju?
 
Spis treści:
  1. Twardy brzuch w ciąży - najpopularniejsze przyczyny
  2. Twardy brzuch w I trymestrze ciąży - co oznacza
  3. Twardy brzuch w II trymestrze 
  4. Twardy brzuch w 9. miesiącu ciąży 
  5. Twardy brzuch w ciąży - zalecenia i łagodzenie objawów

Twardy brzuch w ciąży - jakie mogą być przyczyny

  • ruchy dziecka,
  • skurcze Braxtona-Hicksa,
  • rozciągająca się macica,
  • odbyty seks,
  • zaparcia w ciąży,
  • wzdęcia i gazy,
  • biegunka w ciąży,
  • odwodnienie,
  • zatrucie ciążowe,
  • poronienie.

Twardy brzuch w I trymestrze ciąży

Początek ciąży obfituje w szereg dolegliwości i obaw, ale twardy brzuch w I trymestrze nie powinien cię niepokoić, jeśli występuje niezależnie bez innych objawów. To wynik adaptacji organizmu do nowej roli. Natomiast jeśli odczuwasz częste i silne bóle brzucha, a dodatkowo występuje krwawienie, koniecznie zgłoś się do lekarza lub na izbę przyjęć.
 

Twardy brzuch w II trymestrze ciąży

Brzuch w II trymestrze może twardnieć nawet kilka razy dziennie i nie stanowi to powodu do niepokoju. Kiedy twardy brzuch powinien zapalić w twojej głowie czerwoną lampkę: jeśli masz dodatkowe objawy, takie jak ostry ból, biegunka, temperatura, wysokie ciśnienie. Wówczas można podejrzewać gestozę
 
Twardy brzuch w ciąży po 20. tygodniu jest jej fizjologicznym objawem. Przyczyną są skurcze Braxtona-Hicksa, określane również jako skurcze przepowiadające. Nie są one intensywne, ale dają uczucie napięcia i chwilowego niepokoju. 
 
Jeśli brzuch jest twardy przez dłuższy czas, dodatkowo odczuwasz nasilające się bóle skurczowe, może to być objaw porodu przedwczesnego
 

Twardy brzuch w ciąży w 9 miesiącu

Twardy brzuch w III trymestrze ciąży najczęściej wiąże się ze wzmożoną czynnością skurczową macicy, która przygotowuje się do finału. 
 
Przed porodem skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się nawet co 30-60 minut i mogą przybierać na sile aż do dnia rozwiązania. Wtedy mówimy o skurczach przedporodowych i porodowych.
 

Twardy brzuch w ciąży – zalecenia i łagodzenie objawów

W przypadku twardego brzucha w ciąży zaleca się odpoczynek i brak forsownych ruchów. Dużo zależy od tego, w jakiej pozycji odczuwasz twardnienie brzucha - jeśli w trakcie np. spaceru, to odpocznij, odpręż się na łóżku.
 
Zrezygnuj z wyczerpujących aktywności. Jeśli leżenie przynosi ci ulgę - ułóż się na lewym boku, ponieważ w tej pozycji nie dochodzi do ograniczenia dopływu krwi do żyły głównej dolnej. 
 
Jeśli twardnienie brzucha pojawia się częściej podczas odpoczynku w pozycji leżącej, wybierz się na spacer: zmiana pozycji ciała może przynieść ulgę.

Pilnuj odpowiedniego nawodnienia organizmu: nie zapominaj. by codziennie przyjmować ok. 2 litrów niegazowanej wody mineralnej, ponieważ odwodnienie sprzyja pojawianiu się skurczów i twardnieniu brzucha Zrezygnuj z posiłków tłustych i prowadzących do wzdęć i zaparć.

To powinnaś wiedzieć: 10 sygnałów, że urodzisz w ciągu doby
Czop śluzowy - kiedy wypada i czy to oznacza już poród?Najważniejsze zalecenia przed porodem

 

Redakcja poleca

REKLAMA