Każdy nas jest unikalną kombinacją genów matki i ojca, które determinują nasz wygląd, inteligencję, skłonności do chorób, a nawet przyzwyczajenia. Ludzkość od wieków zadaje sobie pytanie o sekret dziedziczenia. Ile w genetycznym spadku otrzymujemy po matce? I czy córka zawsze jest taka jak matka? Naukowcy znaleźli odpowiedzi na te pytania.
Co dziedziczymy po matce?
Informacja o tym, jacy będziemy powstaje już w momencie zapłodnienia. Chromosomy z plemnika i komórki jajowej łączą się, tworząc unikalny układ 23 par. Do starcia stają wówczas dwa rodzaje genów - dominujące i recesywne. To właśnie te pierwsze zadecydują o przyszłym wyglądzie i cechach człowieka.
Okazuje się, że w genetycznym spadku sporo otrzymujemy po matce. I nie chodzi tu jedynie o cechy wyglądu. W magazynie "Sleep Medicine" ukazały się wyniki badań, z których jasno wynika, że po mamie dziedziczymy m.in. nawyki związane ze snem. Jeśli matka cierpi na bezsenności, jest zatem duże prawdopodobieństwo, że jej dziecko również będzie miało podobne problemy w przyszłości. Co więcej, matka przekazuje nam w genach nawet... preferencje odnośnie ulubionej pozycji spania!
Po kim dziedziczymy intelekt?
Badania nad tym, ile dziedziczmy po ojcu, a ile po matce - trwają od lat. Już w latach 80. XX wieku brytyjscy naukowcy z Uniwersytety w Cambrigde wykazali, że inteligencja dziecka w dużej mierze jest uwarunkowana od inteligencji matki.
Wnioski, które uzyskali zostały później potwierdzone również w czasie badań naukowych w Glasgow. Naukowcy dowiedli, że dziecko dziedziczy inteligencję po matce na poziomie 40-60%. Udowodniono, że IQ dziecka oscyluje w okolicach IQ matki. Odnotowano jedynie niewielkie różnice na poziomie odchyłów o 15 punktów. Oznacza to, że inteligencja matki i dziecka jest niemal identyczna.
Co córka dziedziczy po matce?
Często mówi, że "jaka matka, taka córka". Czy w tym porzekadle jest ziarno prawdy? Okazuje się, że owszem. Córki dziedziczą po swoich matkach m.in. moment rozpoczęcia okresu dojrzewania. Zatem dziewczynka z dużym prawdopodobieństwem zacznie miesiączkować w podobnym wieku, kiedy doświadczyła tego jej mama. Co za tym idzie, córka będzie starzeć się w niemal identycznym tempie, a nawet... jej menopauza rozpocznie się w tym samym wieku. Dowiedli tego naukowcy z Brytyjskiego Instytutu badań nad Rakiem.
Przeczytaj:
Co należy wiedzieć o dziedziczeniu?
Sekrety dziedziczenia