Germuszka to inaczej zupa z chleba. W kuchni śląskiej znana również jako bermuszka oraz warmuszka. Do gwary śląskiej została przyswojona z Niemiec, a pierwszy człon wyrazu – „gar” znaczy rozgotowany, warzony.
Znane są też inne chlebowe zupy, lecz inaczej przyrządzane – wodzionka i sznelka (snelka). Te dwie ostatnie przygotowuje się bardzo szybko, gdyż wystarczy zalać pokrojony w kostkę chleb wrzącym wywarem, rosołkiem, doprawić solą, pieprzem i czosnkiem. Takie zupy znane są również na Słowacji – tyle że chleb jest tutaj najczęściej podawany w formie grzanek. Germuszkę można podawać wszystkim tym, którzy mają kłopot z żołądkiem i potrzebują potraw lekkostrawnych. Zupę robi się na maśle, chleb rozgotowuje (można też przetrzeć przez sito), dodaje do całości rozmącone jajko lub żółtko (nie ma wówczas w zupie charakterystycznych białych frędzli), doprawia kminkiem i solą. Czasami można do germuszki dodać białe wino i zabielić ją śmietaną. Do germuszki można też dodać rozgotowane, suszone owoce, lub przyrządzić ją na mleku.
Zobacz także: Jak zrobić polewkę mleczną?
Oto jak przygotowujemy germuszkę:
Potrzebne będzie 6 średnich kromek chleba, 2 jajka, 2 łyżki masła, łyżeczka kminku (może być starty), dwa litry wody, sól. Wodę gotujemy z kminkiem, solą, potem wrzucamy pokrojony w kostkę chleb i gotujemy, aż całość zamieni się w rozgotowaną papę. Potem dodajemy rozmącone jajka (lub tylko żółtka) i całość mieszamy. Na koniec, gdy zupa jest już zdjęta z ognia, dodajemy masło i doprawiamy. Germuszkę podaje się na gorąco.
Polecamy: Jak przygotować staropolskie naleśniki nakładane?