Zioła w doniczkach. Czosnek pospolity

Jedna z najstarszych udomowionych przez człowieka roślin. Uprawiano go wszędzie w Starożytności: w Babilonie, Persji, Indiach i Egipcie. W Rzymie i Grecji karmiono nim...niewolników. A do Europy Środkowej trafił wraz z rzymskimi legionami. W Polsce hodowlay czosnek był znany już w późnym Średniowieczu.
/ 20.05.2019 08:07

Czosnek jest bardzo wymagający. Ziemia powinna być zasobna w składniki pokarmowe i mieć wysoką zawartość próchnicy, musi doskonale zatrzymywać wodę, ale nie może być kwaśna. Najlepsza byłaby dla czosnku mieszanka ziemi kompostowej, liściowej i piasku (w proporcji 2:2:1). W doniczce o średnicy 10-12 cm sadzimy 2-3 ząbki czosnku. Sadzimy je na głębokości ok. 3 cm.

Czosnek lubi dużo światła. W mieszkaniu najlepiej czuje się na oknie południowym, nieco gorzej na oknie od strony wschodniej lub zachodniej. Źle czuje się na oknie od strony północnej.

Zasilamy go co 2-3 tygodnie nawozem wieloskładnikowym albo mocno rozcieńczonym nawozem naturalnym (w proporcji 1: 10).

W uprawie domowej wykorzystujemy nie ząbki, ale świeży szczypiorek czosnkowy. Zbieramy go po ok. 6 tygodniach od posadzenia cebul.

Świeże listki (i oczywiście ząbki) czosnku są znakomitym dodatkiem do zup (warzywnej, pomidorowej, fasolowej i gulaszu), mięs (baraniny wieprzowiny, królika i wołowiny), sosów pomidorowych, sałatki pomidorowej i mięsnej, ryb z rusztu, szaszłyków, warzyw gotowanych i duszonych.

Czosnek obniża ciśnienie krwi, jest bardzo silnym - jednym z najsilniejszych - środków bakteriobójczych, a także grzybobójczych. bardzo pozytywnie wpływa na procesy trawienne, działa żółciopędnie, zapobiega niestrawności. Pomaga w leczeniu anginy, grypy, przeziębienia, a także migreny, bezsenności, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Jest cennym źródłem witamin: B1, B2, PP, C i K. Zewnętrznie stosowany jest przy reumatyZmie.