Miedzy innymi z tych powodów dekoracje w kuchni są jak najbardziej na miejscu, ale, niestety, tego miejsca jest w kuchni zazwyczaj mało. Najbardziej wskazane są więc dekoracje na ścianach, które oczywiście możemy wykonać z ziół i roślin ogrodowych. Jednocześnie taka dekoracja jest zawsze pod ręką, gdy gotujemy i jest dobrym sposobem na przechowanie ziół zimą.
Jak przygotować dekorację
Zebrane i powiązane w pęczki rośliny, mogą suszyć się razem z mini papryczkami chili, słonecznikiem, rozmarynem, lawendą, lebiodką, tymiankiem i innymi ziołami. Jako bazę do dekoracji kuchennej można wykorzystać np. wieniec z czosnku, który kupimy na każdym bazarku i uzupełniać go o dodane przez nas inne elementy ziołowe.
Grube, lniane płótno, worki jutowe, gęsta siatka ze sznurka, plastiku czy rafii, a nawet nieczesany len (niektóre babcie na strychach nadal przechowują takie skarby) – wszystko to przydać się może do naszej dekoracji.
Taka pomysłowa wisząca ozdoba, przymocowana w suchym kąciku, z daleka od światła słonecznego, będzie pięknie wyglądać oraz rozsiewać delikatną woń w naszej kuchni przez dłuższy czas. Kiedy stroik okaże się już mało dekoracyjny, straci kolory, zakurzy się – można a nawet trzeba go wymienić na nowy.
Do przygotowania dekoracji nadawać się mogą również małe pudełka plastikowe po jogurtach dla dzieci, okręcone grubym lnem, bibułą lub pogniecionym papierem pakowym. Wszystko razem sczepiamy nawlekając mocną nicią, czyli robiąc z nich jakby korale. Do środka wkładamy gąbkę kwiaciarską (suchą) i nabijamy przyprawami. Łatwo wbijać dadzą się np. rozmaryn, liść laurowy, papryczki, wrzos i każde zioło o twardych lub zdrewniałych łodyżkach. Pomiędzy nimi możemy umieszczać powiązane pęczki innych roślin. Obwiązujemy wstążką pod kolor np. zasłon kuchennych lub rafią czy sznurkiem. Małe kwiaty słonecznika, główki czosnku, malutkie ozdobne dynie (takie które się marynuje na pikle) również bardzo ładnie się zasuszają, gdyż mają w sobie stosunkowo niewiele wody.
Ponadto można także wykonać, niczym ziołowe naszyjniki, kilka sznurów lub łańcuchów z jednego wybranego zioła (czosnku, papryki itp.). Pięknie prezentuje się np. ozdoba z nawleczonych papryczek na przemian z listkami laurowymi, powieszona wzdłuż okna na tle kuchennych firanek.