Zastosowanie octu do celów kulinarnych
- Warzywa: Ożyw lekko zwiędłe warzywa poprzez zanurzenie ich w zimnej wodzie z octem.
- Kapusta: Dodaj octu do wody gotującej się kapusty, by zapobiec rozchodzeniu się jej nieprzyjemnego zapachu po całym domu.
- Mięso: Marynata z ½ szklanki twego ulubionego octu i 1 całej szklanki bulionu posłuży za skuteczną metodę zwiększenia kruchości mięsa.
- Ryż: 1 łyżka stołowa octu dodana do wody, w której gotuje się ryż, czyni go puszystym i białym.
- Ryby: Zmniejsz nieprzyjemny rybny zapach poprzez oczyszczenie ryby octem spirytusowym przed jej przyrządzeniem.
- Ser: Utrzymaj ser w stanie świeżości i miękkości, owijając go w tkaninę uprzednio namoczoną w occie i zamykając w pojemniku nieprzepuszczającym powietrza.
- Jajka: By piana z białek dobrze się ubiła, dodaj do niej 1 łyżkę swego ulubionego octu. Przy gotowaniu jaj dodanie octu do wody zapobiegnie wylewaniu się białka z pękniętych skorupek.
Gdy gotujesz jajka w koszulkach, dodaj łyżeczkę octu do wody, by zapobiec rozdzielaniu się jaj.
- Zapach cebuli: Szybko usuniesz cebulowy zapach ze swoich rąk, jeśli natrzesz je octem spirytusowym.
- Gaszenie pragnienia: Dodaj 1 łyżkę truskawkowego lub pomarańczowego octu do szklanki wody sodowej z lodem. Tak powstały napój jest bardzo orzeźwiający.
- Marynowanie: Ocet jabłkowy, z czerwonego wina, balsamiczny, oraz inne ciemne rodzaje są bardzo dobre do marynowania wszelkich produktów, ale mogą zmienić kolor pikli o jasnym odcieniu, takich jak gruszki, cebula czy kalafior. W przypadku takich produktów zaleca się użycie octu spirytusowego lub octu z białego wina.
(Źródło: MizKan Americas, Inc., Arlington Heights, Illinois, z pomocą Instytutu Octu.)
Zobacz także: Ocet w profilaktyce chorób
Ocet - inne zastosowania
Używaj octu do czyszczenia swojej mikrofalówki, deski do krojenia i innego sprzętu kuchennego czy miejsc obróbki żywności. Przepis wymaga dodania wina? Zamiennikiem może być ocet z czerwonego wina. Rozcieńcz jedną część octu w trzech częściach wina. Zmniejsz ilość soli. Wszystkie octy marki Heinz są pozbawione sodu, ale kropla octu może służyć za część soli zalecanej w przepisie. Gdy danie wymaga dodania szklanki maślanki, a ty potrzebujesz jej zamiennika, dodaj 1 łyżkę stołową octu spirytusowego do szklanki mleka. By usunąć pestycydy z owoców i warzyw, po prostu umyj je w mieszance 2 lub 3 łyżek octu spirytusowego na 1 litr wody. By utrzymać ser świeży i pozbawiony pleśni, zawiń go w tkaninę zwilżoną octem spirytusowym i trzymaj w lodówce w hermetycznym pojemniku. Chcesz, by dodatek żelatyny czy galaretki wiązał dania na dłużej? Dodaj 1 łyżeczkę octu spirytusowego na 25 gramów żelatyny wykorzystanej do twych ulubionych dań.
(Źródło: Heinz U.S.A.)
Fragment książki Uzdrawiająca moc octu. Wydawnictwo Vital. Tytuł, lid i niektóre śródtytuły pochodzą od redakcji. Publikacja za zgodą wydawcy.
Zobacz także: Ocet jabłkowy - jak wspomaga odchudzanie?