Czy ocet jabłkowy wpływa na spadek wagi ciała?
Ocet jabłkowy przyjdzie ci na ratunek. Lekarze ręczą za to. Ludzie z różnych części świata powiedzą ci, że znają związek między spożywaniem octu jabłkowego i utratą wagi. Niektórzy będą z namaszczeniem pili każdego ranka łyżkę octu jabłkowego, zwłaszcza surowego (niepasteryzowanego) i organicznego, rozpuszczonego w szklance ciepłej wody, ponieważ są przekonani, że to im pomoże zgubić zbędne kilogramy, zwiększyć poziom energii i poprawić trawienie.
Jednakże ja nie słyszałam o żadnych przełomowych, kontrolowanych badaniach nad utratą wagi w moim kraju, które udokumentowałyby wkład octu jabłkowego w zwalczanie otyłości. Choć oczywiście badania pokazują, w jaki sposób składniki zawarte w occie winnym – jak na przykład błonnik – mogą naprawdę pomóc zgubić zbędne kilogramy.
Zobacz także: Ocet - twój pomocnik w kuchni
Co więcej, błonnik oraz składniki odżywcze zawarte w occie jabłkowym pomogą ci zachować zdrowie, jeśli kontrolujesz ilość spożywanych kalorii. Zarówno jabłka, jak i ocet jabłkowy zawierają pektynę, rodzaj błonnika znajdującego się głównie w owocach. Może on pomóc nam opanować nadmierny apetyt.
Oto dowód: naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii odkryli, że dodanie 15 gramów skoncentrowanej pektyny do posiłków dziewięciu otyłych osób opóźniło czas, w którym normalnie sięgaliby po kolejny posiłek, o 45 minut. Przyczyna: pektyna spożyta razem z posiłkiem wypełniła żołądek, zwiększając poczucie sytości i hamując apetyt. Posiłki bogate w pektynę pomagają osobom jeść mniej i zrzucić ponad 2,5 kg w ciągu miesiąca.
Niektórzy mieszają 1 łyżkę octu w szklance wody i wypijają ją pół godziny przed posiłkiem, twierdząc, że zmniejsza to ich apetyt. Czy jest możliwe, aby błonnik zawarty w occie jabłkowym wypełniał żołądek tak samo, jak ten zawarty w jabłkach?
Zobacz także: Ocet jabłkowy - jak go zrobić?
Ocet jabłkowy zmniejsza łaknienie
Kolejnym dowodem na odchudzające właściwości octu jabłkowego jest to, że pomaga on utrzymać na odpowiednim poziomie proporcje sodowo-potasowe; będziesz jeść mniej, ponieważ będziesz mieć zaspokojony głód na składniki odżywcze.
Pokarmy bogate w potas mogą wspomóc zmniejszenie zastoju płynów w organizmie – i pozbycie się wystającego brzuszka. „Zadaniem potasu jest zrównoważenie działania sodu. A sód jest jednym z czynników, które powodują zatrzymywanie płynów i poczucie bycia opuchniętym” – twierdzi dr Terri Brownlee z Durham w północnej Karolinie. Ocet jabłkowy i inne pokarmy bogate w potas, jak arbuzy, banany, owoc kantalupy, suszone morele i warzywa działają niczym naturalne środki moczopędne, redukując nadmiar zatrzymanych płynów.
Ocet jabłkowy jest nie tylko bogaty w pektynę i potas, posiada też inne substancje zwalczające tłuszcz, o których powinieneś wiedzieć. Kwas octowy, główny składnik octu, przed długi czas uznawany był za przyspieszający przemianę materii i rozpuszczający tłuszcz.
Fragment książki Uzdrawiająca moc octu. Wydawnictwo Vital. Tytuł, lid i niektóre śródtytuły pochodzą od redakcji. Publikacja za zgodą wydawcy.
Polecamy: Dieta jabłkowa - oczyszczenie organizmu