Ocet jabłkowy od zawsze doceniany ze względu na swoje właściwości lecznicze, stał się ostatnio modnym składnikiem wielu diet odchudzających. Ale już w czasach starożytnych w trakcie każdej uczty Rzymianie spożywali jabłka na poprawienie trawienia. Podobne działanie ma też ocet jabłkowy, zawierający wszystkie pożyteczne substancje z jabłek. Dzięki wysokiej zawartości substancji wspomagających pracę organizmu pomaga w trawieniu, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga w zrzuceniu wagi, pity regularnie zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu.
Jak zrobić ocet jabłkowy samodzielnie?
Choć znajdziesz go w każdym sklepie, możesz przygotować go samodzielnie. Jest nietrudny w wykonaniu - i co ważne dla każdej osoby dbającej o zdrowe odżywianie - domowy ocet jabłkowy nie zawiera żadnych ulepszaczy, jedynie składniki pochodzenia naturalnego. Lekarze zalecają regularne spożywanie octu jabłkowego w małych ilościach ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu, oraz korzystne działanie na pracę całego organizmu.
Przygotuj kilka ładnych jabłek, następnie umyj je i pokrój wraz ze skórkami i gniazdkami nasiennymi na małe kawałki (możesz je również zetrzeć na tarce lub przepuścić przez sokowirówkę). Umieść otrzymaną masę w wysokim słoiku. Każdy kilogram jabłek powinien być zalany mieszanką w proporcji: 5 szklanek wody, kawałek razowego chleba, 10 dag cukru i 1 dag drożdży. Naczynie obwiąż dokładnie płótnem lub gazą, odstawiając je w chłodne miejsce na okres czterech tygodni. Nie zapominaj jednak o tym , aby co kilka dni zamieszać w naczyniu drewnianą łyżką. Gdy otrzymany płyn przestanie się burzyć, przelej go do szklanych butelek, przecedzając go przez gazę, odstawiając w chłodne miejsce.
Ocet jabłkowy należy spożywać w rozsądnych ilościach, ponieważ nadmiar tego produktu może również prowadzić do niekorzystnych skutków, produkt nie jest polecany dla wrzodowców.
Zobacz także: Co zrobić z pomarszczonymi jabłkami?