Bruschetta od serca
Kolację tradycyjnie rozpocznie przystawka. Przyrządza się ją wyjątkowo szybko, a smakuje tak, że znika z talerzy jeszcze szybciej. Potrzebujemy jednej bagietki, 2 pomidorów, świeżej bazylii i ząbka czosnku. Bagietkę kroimy w podłużne plastry, które smarujemy oliwą z oliwek oraz czosnkiem, następnie wkładamy na kilka minut do piekarnika. Aby zaznaczyć walentynkowy klimat kolacji, można wyciąć z plastrów bagietki serduszka. Po podpieczeniu układamy na pieczywie pomidory oraz posiekaną bazylię. Dla uzyskania bardziej chrupiącej skórki, bruschetty ponownie wkładamy na 2-3 minuty do piekarnika. To prosta i smaczna przystawka, którą można przyrządzić kilka minut przed rozpoczęciem kolacji. Czosnek na pieczywie nie powinien nas odstraszać – to sprawdzony afrodyzjak.
Chrupiące kokosowe krewetki z sosem koniakowym
Czas na danie główne - będzie wyjątkowo smacznie. Kuchnia azjatycka zyskuje coraz więcej zwolenników, a walentynkowa kolacja jest dobrą okazją do tego, aby zaserwować zupełnie nowe smaki. Do przyrządzenia potrawy potrzebujemy 500 g surowych krewetek black tiger, 3 łyżki mąki, 2-3 jajka, 3 łyżki majonezu, 2 łyżki naturalnego jogurtu, 1 łyżeczka pikantnego keczupu, 2 łyżki koniaku, wiórki kokosowe i olej rzepakowy (np. Olej Beskidzki). Przyrządzenie, jakby się mogło wydawać, nie jest skomplikowane. Krewetki należy umyć i obrać, zostawiając ogonek. Następnie opanierować w mące, jajku i wiórkach kokosowych. Usmażyć na złoty kolor wkładając na rozgrzany olej, a następnie odsączyć na ręczniku papierowym. Majonez, jogurt, keczup i koniak dokładnie wymieszać i w tak powstałym sosie maczać chrupiące krewetki. - Danie główne jest smaczne i na pewno nie zapełni żołądka na tyle, żeby nie mógł się tam zmieścić równie pyszny deser – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza.
Całuski kawowe na deser
Deser to słodkie ukoronowanie walentynkowej kolacji. Do przyrządzenia potrzebujemy 250 g margaryny, pół szklanki cukru pudru, 2 łyżki kawy rozpuszczalnej rozpuszczonej w 1 łyżce gorącej wody, 1,5 szklanki przesianej mąki oraz 0,25 szklanki rozpuszczonej ciemnej czekolady. – Sukcesem dobrego ciasta jest odpowiednia margaryna, dlatego warto wybierać sprawdzone produkty, np. od lat znaną Palmę z Murzynkiem. Nadaje ciastu kremową konsystencję oraz wyjątkowy smak. Dzięki niej, ciasto zawsze wyrasta i dobrze smakuje – mówi Aleksander Szałajko z Zakładów Tłuszczowych „Bielmar”. Kiedy mamy już przygotowane składniki, przystępujemy do ucierania ciasta z margaryny i cukru. Następnie dodajemy do tego mąkę i rozpuszczoną wcześniej kawę. Przekładamy ciasto do strzykawy cukierniczej, z końcówką średniej wielkości i na natłuszczoną blachę wyciskamy gwiazdki lub serca. Pamiętajmy o zachowaniu min. 2 cm odległości między nimi. Pieczemy ok. 10-12 minut w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu przekładamy dwa ciasteczka stopioną czekoladą. Całość posypujemy cukrem pudrem.
Walentynkowe menu z pewnością zaskoczy smakiem i wbrew pozorom, łatwością przygotowania. Na pewno spodoba się fanom kuchni azjatyckiej oraz wszystkim łasuchom. Taka kolacja, uzupełniona jeszcze dobrym winem sprawi, że tegoroczne Walentynki będą wyjątkowe.