Szpinak znów modny

Coraz częściej gości na stołach jako modna, wykwintna przystawka lub efektowny, pyszny farsz.
/ 04.05.2006 12:59
Szpinak wywodzi się z Azji Środkowej, a do Europy trafił w średniowieczu za sprawą Arabów. Łatwo rośnie w gruncie i w szklarniach, co sprawia, że jest dostępny przez cały rok. Doskonale nadaje się również do mrożenia. Występuje w kilku odmianach różniących się wielkością, rodzajem i odcieniem liści. Jednak wszystkie mają charakterystyczny kwaskowy, orzeźwiający smak i są niskokaloryczne. Wielki powrót szpinaku zawdzięczamy przede wszystkim cieszącej się u nas dużą popularnością kuchni włoskiej. Włosi dodają go bowiem do wielu potraw: do sosów, do barwienia ciasta na kluski, nadziewają nim pierożki czy robią z niego farsz do ryb. Warto więc na nowo polubić te zielone listki i choć raz w tygodniu włączyć je do rodzinnego menu.

Zielone przepisy

Kruche babeczki
Składniki:
- 10 słonych babeczek
- 60 dag szpinaku, łyżka masła
- 2 żółtka
- 3 łyżki śmietany
- żółty ser
- czosnek, pieprz
Żółtka rozmieszać ze śmietaną i 2 łyżkami startego sera, przyprawić. Szpinak przesmażyć na maśle, nałożyć do babeczek, polać sosem, posypać serem, piec 10 min w 270°C.

Pikantne naleśniki
Składniki:
- 10 naleśników
- garść szpinaku
- 25 dag twarogu
- 2 łyżki śmietany
- 2 ząbki czosnku, kawałek chili
- sól, pieprz
Twaróg rozmieszać ze śmietaną i czosnkiem. Szpinak opłukać, odciąć ogonki, posiekać. Paprykę pokroić w kostkę. Szpinak i paprykę wymieszać z twarogiem, przyprawić. Masą smarować naleśniki, zwinąć, podawać np. z sosem jogurtowo-czosnkowym.

Dlaczego warto go jeść
Szpinak zawiera dużo beta-karotenu, witamin z grupy B oraz wit. C. Stanowi dobre źródło żelaza, magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Niestety występuje w nim kwas szczawiowy utrudniający przyswajanie wapnia. Dlatego szpinakowe potrawy warto łączyć z nabiałem.

Renata Rowicka

Redakcja poleca

REKLAMA