Kolorowa królowa
Na świecie jest ok. 200 odmian papryki. Najbardziej popularna jest ona na Węgrzech, w Hiszpanii i Meksyku. Ma ona bardzo wiele zastosowań zdrowotnych i kulinarnych. Można ją jeść na surowo, pieczoną, gotowaną, grillowaną. Świetnie sprawdza się jako składnik sałatek i zup. Sama może być również dniem głównym, kiedy przyrządzimy ją faszerowaną. Najsmaczniejsza jest jesienią, możemy ją jednak jeść cały rok. Zamrożona nie straci właściwości. Przepyszne jest też papryka marynowana, którą możemy długo przechowywać w słoiku. Jak widać do wyboru, do koloru.
Zobacz także: Czy wiesz jak zrobić nadziewaną paprykę?
Wiesz co jesz?
Papryka to przede wszystkim źródło beta karotenu (zwłaszcza czerwona) i witaminy C – zawiera jej 4 razy więcej niż cytryna! Papryka zielona ma dużo kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży oraz witaminę młodości - E. W żółtej zaś znajdziemy luteinę i zeaksantynę, które pomagają zachować dłużej dobry wzrok. Ostre papryki przeciwdziałają chorobom nowotworowym i mają właściwości rozgrzewające. Wzmacniają także odporność, zwalczają wolne rodniki, dostarczają soli mineralnych i witamin, przyspieszają przemianę materii.
To dobrze znane nam warzywo możemy przyrządzać na wiele sposobów. Marynowana papryka w occie, podawana na surowo, dodawana do sałatek smakuje świetnie. Możemy ją również przygotować jako danie główne na obiad faszerując ją mięsem, serami, dodając różne sosy.
Papryka w kuchni
Oprócz wymienionych wcześniej zastosowań, papryka będzie świetną przystawką. To dlatego, że pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przez co zwiększa apetyt. W postaci suszonej i zmielonej (słodka i ostra) nadaje się świetnie do sosów, gulaszy, marynat, zapiekanek.. Zawsze kupuj jędrną i twardą paprykę. Najlepiej przechowywać ją w lodówce. Papryka jest jednym z niewielu warzyw, które podczas obróbki termicznej nie traci składników mineralnych i witamin. Dzięki temu można z niej przyrządzić wiele dań pod różną postacią, gotowanych, pieczonych, duszonych, grillowanych.
Jesienią zadbaj o to by zamrozić sobie zapasy papryki. Dzięki temu możesz cieszyć się jej smakiem przez cały rok.
Oto prosty przepis na obiad z papryką w roli głównej.
Papryka faszerowana mięsem mielonym
Składniki:
- 250 g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
- 4 duże czerwone papryki
- 1 cebula
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 czerstwa bułka
- sól i pieprz do smaku, olej do smażenia
Wykonanie:
Z umytych papryk odcinamy górę, usuwając wcześniej szypułkę. Papryki wydrążamy. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy. Mięso rozcieramy z bułką i dodajemy do cebuli na patelnię. Następnie dodajemy koncentrat oraz pieprz i sól i dokładnie mieszamy. Podsmażamy tylko chwilę. Farsz wkładamy do wydrążonych papryk i układamy je ciasno w garnku z niewielką ilością wody. Dusimy pod przykryciem obracając papryki co jakiś czas, aż staną się miękkie. Po ugotowaniu możemy przykryć je odciętym wierzchem. Podajemy najlepiej z ziemniakami.
Polecamy również: Jak zrobić pieczone papryki w sosie winegret?