Ocet balsamiczny - niezbędny nie tylko w kuchni śródziemnomorksiej

Niezbędny i pożądany element kuchni śródziemnomorskiej - ocet balsamiczny.
/ 31.08.2018 08:48

Niezbędny i pożądany element kuchni śródziemnomorskiej - ocet balsamiczny.

Modena to miejscowość, która sławę swą zawdzięcza nie tylko potężnej sile głosu tenora Luciano Pavarottiego, ale przede wszystkim słynie z produkcji jednego z najlepszych na świecie octów balsamicznych

Ocet balsamiczny - niezbędny nie tylko w kuchni śródziemnomorksiej

Ocet balsamiczny otrzymuje się z soku ze ściśle wyodrębnionych odmian winogron trebbiano, lambrusco, l'occhio di gatto, spelonga, bądź berzemino, które dojrzewają w idealnym, przepełnionym słońcem klimacie śródziemnomorskim.

Kolejnym etapem powstawania octu jest "leżakowanie" w specjalnie przygotowanych baryłkach, gdzie poddawany jest naturalnej fermentacji alkoholowej przy udziale drożdży. Po jakimś czasie dodawany jest do niego wcześniej wyhodowany szczep bakterii octowych. Następnie tak przygotowany koncentrat poddany jest leżakowaniu w dębowych beczkach, gdzie podczas dwunastu miesięcy przechowywania nabiera wyjątkowego i złożonego bukietu
smakowego.

Ocet balsamiczny to przyprawa, która potrafi udoskonalić smaki zarówno prostych jak i wyrafinowanych dań. Jest istotnym składnikiem sosów, począwszy od wszystkich majonezowych, skończywszy na najbardziej tradycyjnym sosie vinaigrette. Zwykła zielona sałata pokropiona kilkoma kroplami octu balsamicznego wymieszanego z oliwą z oliwek zmienia się w wytworne danie.

Octu możemy używać w niewielkich ilościach, gdyż jego podstawowym zadaniem jest podkreślenie i wydobycie, a nie zagłuszenie walorów smakowych potraw.

Marynowanie mięs i ryb octem balsamicznym sprawia, że zawarte w nich składniki odżywcze są lepiej przyswajalne. Ponadto ocet balsamiczny oczyszcza organizm z zastarzałych złogów, poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, przyspiesza spalanie tłuszczów i ku uciesze wszystkich pań hamuje apetyt.

Redakcja poleca

REKLAMA