Najsmaczniejsze i najzdrowsze są surowe warzywa, które można chrupać jako przekąski między posiłkami lub podawać jako dodatek do sałatek i kanapek. Ponadto można je gotować na parze, wtedy nabiorą jeszcze bardziej intensywnego koloru. Odpowiednio doprawione i podane z roztopionym masłem mogą stanowić samodzielne danie. W tym przypadku najlepiej wykorzystać brokuły, młode marchewki, młody groszek czy kalafior. Młode ziemniaki możemy gotować w łupinkach i podawać z czosnkowym serkiem , koperkiem, szczypiorkiem lub masłem. Jeśli przyrządzamy je w piekarniku, trzeba pamiętać, że zawierają dużo wody i należy znacznie wydłużyć czas pieczenia.
Równie smaczne są warzywa, które przyrządzimy w kuchence mikrofalowej. Są gotowe w zaledwie kilka minut i także zachowują intensywny kolor oraz cenne składniki. Nowalijki można również zapiec w piekarniku z rozmaitymi mięsnymi potrawami.
Polecamy także: Warzywa - dlaczego warto je jeść?
Oryginalne przepisy z wykorzystaniem nowalijek
- Młode warzywa korzeniowe piecz przez 20-30 minut. Starannie je umyj i wyszoruj ostrą szczotką, pokrój, a następnie skrop olejem rzepakowym oraz octem winnym lub jabłkowym. Wrzuć do żaroodpornego naczynia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180ºC. Upiecz al dente.
- Orientalne potrawy świetnie smakują z surowymi, twardymi warzywami. Wypróbuj do nich marchew, pietruszkę, selera. Pokrój je w „zapałkę” i krótko, 3-5 minut, smaż w niewielkiej ilości bardzo gorącego oleju. Następnie przypraw sosem sojowym, dodaj garść kiełków. Podawaj z ryżem.
- Możesz też przygotować warzywne hamburgery. Młodą włoszczyznę utrzyj na tarce z dużymi otworami i dodaj do mielonego mięsa. Przypraw, lekko posól. Uformuj płaskie hamburgery. Smaż je około 20-30 minut w niewielkiej ilości mocno rozgrzanego oleju rzepakowego. Posyp szczypiorkiem, potem włóż do okrągłych grahamek lub bułek pełnoziarnistych. Dodaj listek sałaty, plasterek pomidora i ogórka. Sałatę możesz zastąpić młodym szpinakiem .
Zobacz także: Nowalijki - wiosenna moc witamin