Mrożenie to bardzo dobry sposób na utrwalenie żywności. Opóźnia psucie się produktów i zapobiega namnażaniu mikroorganizmów. Mrożone produkty zachowują wszystkie składniki mineralne oraz witaminy. Nie tracą wyglądu i smaku po rozmrożeniu.
Mrozić można prawie wszystko, warzywa, owoce, mięso, ryby, pieczywo. Najlepiej jest mrozić małe porcje, takie, które będą wykorzystane zaraz po rozmrożeniu. Pamiętajmy, że mrozić tą samą żywność można tylko raz. Ponowne zamrażanie sprzyja rozwojowi bakterii w produkcie. Chowając do zamrażarki jedzenie opisz je datą zamrożenia – nie wszystkie produkty mogą być jednakowo długo przechowywane.
Poniżej podpowiadamy wam co, w czym mrozić i jak długo można przechowywać mrożone produkty w zamrażalniku.
Mięso
Mięso należy mrozić w woreczkach foliowych. Wcześniej nie należy myć mięsa, woda będzie pożywką dla bakterii. Wieprzowinę możemy przechowywać osiem miesięcy, cielęcinę dziewięć miesięcy, wołowinę – do dwunastu miesięcy. Wszelkiego rodzaju kiełbasy przechowujemy nie dłużej niż 4 miesiące.
Ryby
Surowe ryby mogą być przechowywane przez sześć miesięcy. Surowa ryba musi być świeża. Nie mrozimy ryb, które już jakiś czas poleżały w lodówce. Przed zamrożeniem ryby należy dokładnie oczyścić i zapakować w woreczek i folię spożywczą, by zapach nie przenosił się na inne mrożonki. Mrozić można również ryby smażone (ale bez panierki) i pieczone. Nie należy mrozić śledzi oraz wszelkich ryb w galarecie.
Pieczywo
Pieczywo mrozimy w foliowych woreczkach, pokrojone kromki chleba można przełożyć papierem śniadaniowym, wówczas nie skleją się. mrożony chleb nie traci świeżości i po rozmrożeniu jest chrupki. W zamrażalniku można go przechowywać przez cztery miesiące.
Ciasta
Można mrozić zarówno surowe ciasto drożdżowe i francuskie, jak i te już upieczone (drożdżowe, kruche, francuskie, biszkoptowe, piaskowe). Ciasta surowe można przechowywać do trzech miesięcy, gotowe natomiast do 2 tygodni. Ciast powinny być awinięte w folię aluminiową. Nie można mrozić wszelkich ciast z kremami, bitą śmietaną.
Warzywa, owoce
Owoce i warzywa z dużą zawartością wody, nie zamrażają się zbyt dobrze. Lepiej więc nie mrozić sałaty, arbuza, owoców cytrusowych, ogórków, pomidorów. Niektóre warzywa dobrze jest blanszować przed zamrożeniem, dzięki temu zachowają w pełni swoje wartości odżywcze i kolor. Owoce mrozimy w pełni dojrzałe. Mrożone owoce i warzywa mogą być przechowywane od ośmiu do dwunastu miesięcy.
Gotowe produkty
Z gotowych produktów można zamrażać niemal wszystko. Pizze, pierogi, kluski. A także przyrządzone przez nas potrawy, takie jak bigos, wszelkiego rodzaju gulasze, mięsa, zupy. Mrożąc zupy pamiętajmy, ze zwiększają swoją objętość. Nie należy więc mrozić ich w słoikach napełnionych po brzegi, ponieważ mogą pęknąć. Najlepiej jest mrozić w sporych plastikowych pojemnikach lub woreczkach.