Soda oczyszczona na grzyby? Co daje moczenie grzybów w sodzie oczyszczonej i kiedy trzeba to robić?

soda oczyszczona na grzyby fot. Adobe Stock, schankz
Moczenie grzybów w sodzie oczyszczonej to bardzo przydatny trick na pozbycie się wszelkich zabrudzeń oraz niewielkich robaczków, które mogły ukryć się na gąbce albo między blaszkami. Wystarczy tylko kilka minut, aby dokładnie i skutecznie wyczyścić świeżo zebrane grzyby i przygotować z nich pyszne dania.
/ 27.10.2023 05:42
soda oczyszczona na grzyby fot. Adobe Stock, schankz

Po co moczyć grzyby w sodzie oczyszczonej? To może wydać ci się dziwne, ale faktem jest, że soda ma niezwykłe właściwości i potrafi skutecznie pozbyć się niewidocznych zabrudzeń także z grzybów. Zobacz, jak się za to zabrać.

Spis treści:

  1. Moczenie grzybów w sodzie oczyszczonej: co daje?
  2. Jak moczyć grzyby w sodzie?
  3. Czy można moczyć w sodzie suszone grzyby?

Moczenie grzybów w sodzie oczyszczonej: co daje?

Soda oczyszczona wyciągnie z grzybów wszystko to, czego nie jesteś w stanie doczyścić szczoteczką. Sprawi, że wszelkie małe robaczki i zanieczyszczenia po prostu wynurzą się na powierzchnię wody. Podobnie działa także moczenie owoców i warzyw w sodzie oczyszczonej.

Możesz w ten sposób wyczyścić grzyby tuż po zebraniu i wstępnym oczyszczeniu, ale pamiętaj, że kiedy wyjmiesz je z wody, od razu musisz je wykorzystać. Przygotuj z nich aromatyczny sos albo wykorzystaj do marynowania. Możesz także zamrozić grzyby, ale najpierw dobrze je osusz.

Pyszne dania z grzybów będą smakować jeszcze lepiej, kiedy twoje zbiory będą pozbawione leśnych pozostałości. W sodzie możesz też wymoczyć grzyby kupione w sklepie, np. pieczarki czy boczniaki.

moczenie grzybów w sodzie oczyszczonej

fot. Moczenie grzybów w sodzie oczyszczonej/Adobe Stock, Taras Chuiko

Jak moczyć grzyby w sodzie?

Grzyby wstępnie oczyść przy pomocy nożyka i miękkiej szczoteczki. Następnie włóż je do czystego zlewu i zalej wodą tak, aby przykryć wszystkie grzyby. Na tym etapie nie musisz ich kroić, choć nie będzie to błąd.

W zależności od ilości grzybów i wody, wsyp 2-4 łyżeczki sody. Dokładnie wymieszaj, a następnie zostaw na 5-7 minut. Nie ma potrzeby trzymać grzybów w wodzie zbyt długo. Po tym czasie wyjmij je i dokładnie osusz na ręczniku papierowym lub czystej ścierce, a następnie przygotuj jak tylko chcesz.

Czy można moczyć w sodzie suszone grzyby?

Suszone grzyby dobrze jest wymoczyć przed przygotowaniem nawet przez kilka godzin, aby zmiękły. Do takiej długiej kąpieli nie używaj sody oczyszczonej, ale możesz krótko wymoczyć je w niej, a potem lekko przepłukać i zalać czystą wodą. W ten sposób usuniesz ewentualne pozostałości piasku, który może "chrzęścić" między zębami.

po co moczyć grzyby w sodzie oczyszczonej

fot. Soda oczyszczona na grzyby/Adobe Stock, Jelena

Czytaj także:
Skąd się biorą grzyby w ogrodzie?
Muchomor jadalny
Przepisy na grzyby siostry Anastazji

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA