Które produkty mrozić, a których nie?

Niektóre produkty po rozmrożeniu nie nadają się do spożycia - tracą odpowiednią konsystencję i smak.
/ 11.03.2013 09:07

Mrożenie

Mrożenie polega na znacznym obniżeniu temperatury poniżej 0°C (ok. -12°C). W wyniku takiego obniżenia temperatur w pierwszej kolejności dochodzi do wymrażania wody, znajdującej się w każdym produkcie, w wyniku czego tworzą się drobne kryształki lodu. Jeżeli zamrażanie trwa długo, kryształki lodu robią się coraz większe, uszkadzają ściany komórkowe i dochodzi do wycieku soku komórkowego oraz utraty sprężystości. Jako że w domowych zamrażarkach są stosunkowo niskie temperatury mrożenia, przy długim czasie zachodzącego procesu nie wszystkie produkty możemy mrozić bez szwanku dla nich.

Zobacz także: Mrożenie i rozmrażanie owoców

Co możemy mrozić?

W domowych zamrażarkach możemy mrozić przede wszystkim warzywa „twarde” np. warzywa korzeniowe, kapustne czy też rośliny strączkowe. Surowce te mają sztywną budowę i grube ściany komórkowe , dzięki czemu nawet, jeśli ta struktura zostanie uszkodzona przez kryształki lodu to zachowają one kształt i nie dojdzie do wycieku soku. Po rozmrożeniu nasz produkt będzie wyglądał tak samo jak przed zamrożeniem.

Z równie dobrym rezultatem możemy mrozić:

  • pieczywo,
  • mięso, ryby,
  • masło, margarynę,
  • natkę pietruszki,
  • lody i wodę.

Produkty te po rozmrożeniu będą charakteryzować się w dalszym ciągu dobrą jakością.

Truskawki i maliny - mrożenie

Owoce i warzywa miękkie np. truskawki, maliny czy pomidory mają delikatną budowę tkankową bardzo podatną na uszkodzenia, dlatego też powstające kryształki lodu spowodują jej zniszczenie oraz wyciek soku komórkowego. Owoce i warzywa miękkie łatwo tracą jędrność i kolor.

Zalety mrożenia

  1. Mrożenie pozwala zachować wartość odżywczą produktów, bez potrzeby używania konserwantów.
  2. Mrożąc zapobiegamy jełczeniu tłuszczów, czyli dłużej możemy przechowywać masło czy też margarynę, ale także tłuste mięso.
  3. Niszczymy drobnoustroje, które mogą zagrażać zdrowiu.
  4. Gdy gotujemy mrożonki, starty witamin wrażliwych na wysoką temperaturę są znacznie mniejsze niż przy gotowaniu warzyw świeżych.
  5. Oszczędzamy czas, gdyż rozmrożone porcje możemy wykorzystać do szybszego przygotowania posiłków.
  6. Mrożone warzywa i owoce są dobrym źródłem witamin i składników mineralnych zimą, gdy dostęp do świeżych produktów jest ograniczony.

Zobacz także: Jak mrozić i rozmrażać warzywa?

Straty wartości odżywczej

Straty wartości odżywczej są w przypadku mrożenia stosunkowo nieduże. Wszystko zależy od jakości produktu. Jeśli zamrozimy mięso, które jest bliskie upływu terminu przydatności do spożycia, po rozmrożeniu nie uzyska ono lepszej jakości, a wręcz przeciwnie - może dojść do pogorszenia cech smakowych, zapachowych oraz przydatności kulinarnej. Straty witamin zachodzą głównie w czasie obróbki przed zamrożeniem. Niektóre warzywa np. brokuły czy szpinak, aby nie utraciły koloru należy poddać blanszowaniu, czyli zanurzyć wcześniej w gorącej wodzie na kilka sekund. W tym przypadku straty witaminy C wynoszą ok. 15-20%. W czasie mrożenia dochodzi również do strat witamin B1 (straty do 20%), B2 (straty do 10%) oraz beta karotenu (straty rzędu 5-30%).

W przypadku mięsa nie ma znaczących strat tłuszczów, białek i witamin A i D, jednakże w trakcie rozmrażania może dojść do strat witamin rozpuszczalnych w wodzie, które wyciekają wraz z sokiem komórkowym.

Redakcja poleca

REKLAMA