Jak upiec ziemniaki w mundurkach?

Któż z nas nie pamięta smaku pieczonych ziemniaków z ogniska? Pora powrócić do tych wspomnień i koniecznie przygotować ziemniaki w mundurkach z piekarnika.
/ 04.07.2011 23:43

Ziemniaki

Na co dzień ziemniaki stanowią w naszych domach dodatek do zup i potraw. Już dziś zmieńmy to i pozwólmy odegrać im główną rolę, serwując je pieczone w mundurkach.
Przygotowaliśmy dla Was kilka inspiracji.

Przygotowanie ziemniaków do pieczenia

Niezależnie od sposobu pieczenia, pamiętajmy, że zawsze należy je dokładnie umyć i ponakłuwać wykałaczką.

Zobacz także: Czy trzeba obierać ziemniaki?

Pieczenie w mundurkach

Najprostszym sposobem jest zawinięcie tak przygotowanych ziemniaków w folię aluminiową (każdego z osobna) i pieczenie w piekarniku w temperaturze ok. 200 st. nawet przez 2 godziny. Należy je po prostu co jakiś czas doglądać, sprawdzając czy wcześniej nie są już gotowe.

Można także, posmarować je oliwą i posypać solą i pieprzem, a następnie piec jak wyżej, z tym, że już nie owijając w folię.

Pamiętajmy, że ziemniaki w mundurkach najlepiej smakują zaraz po wyjęciu z piekarnika. Jemy je „dosalając” na bieżąco w miarę potrzeb.
Znakomite połączenie daje także smarowanie ich masełkiem (które cudownie rozpuszcza się na jeszcze ciepłych ziemniaczkach) i posypywanie świeżym koperkiem.
Zamiast masła zwykłego, świetną alternatywą jest także samodzielnie zrobione masełko czosnkowe. W tym celu wystarczy dokładnie zmiksować masło, roztarty czosnek, oliwę, sól oraz (opcjonalnie) natkę pietruszki.

Zobacz także: Jak zrobić winne ziemniaki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/02.03.2016 15:18
Jeszcze prostszym sposobem na zrobienie pieczonych ziemniaków w mundurkach jest nalać wody do garnka, włożyć ziemniaki i zapomniec o nich na godzinę :) Garnek spalony, ale ziemniaki? palce lizać.
/05.11.2015 10:49
Jemy ze skórką??
/02.10.2013 18:35
Ludzie otwórzcie oczy w folię aluminiową... smacznego.
POKAŻ KOMENTARZE (3)