Warto obierać szczególnie te warzywa, które mają grubą i twardą skórkę oraz te, których łupinki podczas smażenia czy duszenia łatwo się oddzielają i macerują (np. pomidory, papryka).
Pomidor
Skórkę należy naciąć na czubku na krzyż ostrym nożem. Potem pomidora trzeba dość obficie polać wrzątkiem albo zanurzyć go w nim na 1–2 minuty, ostudzić pod zimną wodą i od razu ściągać skórkę za pomocą nożyka. Najłatwiej zrobimy to, zaczynając od wycięcia stwardniałego miąższu przy ogonku. Namawiamy do zdejmowania skórek z pomidorów przeznaczonych na sos, do zapiekanek czy sałatek.
Papryka
Umyty strąk kładziemy na blasze i wstawiamy do nagrzanego piekarnika – paprykę piecze się tak długo, aż na skórce zaczną się pojawiać czarne pęcherze. Wtedy trzeba ją wyjąć z piekarnika, przełożyć do foliowej torebki, zamknąć i pozostawić na kilka minut. Potem (przez folię) pocierać palcami paprykową skórkę – ładnie odejdzie od miąższu. Następnie strąk wyjmujemy z torebki, usuwamy resztę skórki, ogonek oraz pestki (także łatwo odchodzą). W ten sposób warto przygotować paprykę do sałatek, faszerowania czy na sos.
Cebula
Obieranie cebuli pójdzie nam najszybciej, gdy najpierw przetniemy ją na pół. Wtedy bez problemu zedrzemy od razu wszystkie warstwy łupin. Kiedy potrzebne nam będą całe cebule, przed obieraniem warto je polać wrzątkiem i szybko osuszyć – zdejmowanie łupin będzie łatwiejsze.
Czosnek
Ząbek czosnku kładziemy na desce do krojenia i miażdżymy go kantem dłoni lub trzonkiem noża – skórka sama odejdzie. Gdy musimy obrać duże ilości ząbków, lepiej je wrzucić do wrzątku na minutę, a następnie przepłukać zimną wodą i odcedzić. Jeżeli mamy więcej czasu, czosnek wystarczy zanurzyć na godzinę w ciepłej wodzie.
Jak sobie radzić w kuchni? - forum >>
Jak obierać warzywa ze skórki
Obranie ogórka czy marchewki to nie problem. Gdy jednak trzeba usunąć cieniutką skórkę z papryki czy przyschnięte łuski czosnku, już nie jest to takie proste. Ale od dzisiaj z pewnością będzie!