Co powinnaś wiedzieć o pomidorach

Z naszych najlepszych pomidorów, królujących jesienią, można przyrządzić niemal wszystko. Najcenniejsze dla naszego organizmu są te świeże, ale przetworzone również mają swoje zalety.
/ 29.09.2009 08:19
Pomidory rosły najpierw w Ameryce Południowej. Stamtąd trafiły do Hiszpanii, gdzie traktowano je jedynie jako rośliny ozdobne. Dopiero w osiemnastym wieku ktoś wpadł na pomysł, by ich spróbować. I od razu zawojowały podniebienia całego świata, Polaków także!

Składnik uniwersalny

Surowe warzywa dodajemy do sałatek, kanapek, zimnych sosów, świeże mogą być też podstawą efektownych przekąsek, np. koreczków lub nadziewanych pomidorów. Gotowane nadają się do zup i na przeciery. Duszone sprawdzą się w daniach jednogarnkowych, potrawach faszerowanych, sosach do makaronów, mięs, ryb oraz warzyw, a także jako dodatek do risotta. Zapiekane z różnymi produktami w pizzach, zapiekankach, kanapkach na gorąco (na grzankach).

Z pomidorów zrobisz też przetwory: soki, przeciery, pasteryzowane w sosie własnym, sałatki z olejem i octem oraz koncentraty.

Które wybierać
Pomidory różnią się kolorem, wielkością i kształtem. Dzieli się je na cztery typy handlowe:
- okrągłe – szklarniowe i gruntowe, czerwone. Używane do wszystkiego
- żebrowane – o wyraźnie zaznaczonych karbach (ich kształt zależy od odmiany). Mięsiste: na sałatki, sosy oraz zupy
- podłużne – owalne, w różnych kolorach. Idealne do sałatek, w sosie własnym i na marynaty, bo nie rozgotowują się na miazgę i nie tracą pięknego zapachu
- cherry i koktajlowe – pomidory drobnoowocowe, cherry są okrągłe, a koktajlowe lekko wydłużone. Dość soczyste i bardzo aromatyczne. Najlepsze w całości, np. w sałatkach, szaszłykach warzywnych, koreczkach, do dekoracji dań i napojów.

Jak kupować i przechować

Wybieramy jędrne, nieuszkodzone, całkowicie dojrzałe okazy, bo surowe, lekko zielone pomidory zawierają szkodliwą dla zdrowia solaninę (wytraca się ona, gdy warzywa już dojrzeją). Pomidory przechowujemy w suchym miejscu, w temperaturze ok. 14 st. C nawet do dwóch tygodni.

Dla zdrowia i figury

Niewiele jest warzyw, które tak fantastycznie smakują, dając jednocześnie tyle dobrego organizmowi. Są źródłem wielu składników odżywczych, m.in. witaminy C, potasu (kontroluje ciśnienie krwi, zapewnia regularną pracę serca, korzystnie wpływa na układ nerwowy) oraz kwasu foliowego. Zawierają też likopen, który ma silne działanie antynowotworowe (jest on zdecydowanie łatwiej przyswajany w postaci lekko przetworzonej, np. jako sok). Pomidory pomagają również schudnąć. Są niskokaloryczne (ok. 20 kcal w 100 g) i mają wiele składników mineralnych sprzyjających poprawie przemiany materii. Na pewno warto więc wzbogacić nimi swoją dietę.

Pomidory i pomidorki - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA