dynia zielona fot. Adobe Stock, liliyabatyrova

Dynia zielona to nie tylko Muscat. Poznaj inne odmiany dyni z zieloną skórką

Dynia zielona to jesienna propozycja na pyszne przekąski, dania obiadowe, ale także domowe dekoracje. Zielona skórka występuje w wielu odmianach, np. w dyni Muscat lub piżmowej. Jeśli dynia kojarzy ci się tylko z pomarańczowym odcieniem i łagodnym miąższem, poznaj ją także w wersji zielonej.
/ 20.09.2022 05:54
dynia zielona fot. Adobe Stock, liliyabatyrova

Dynia zielona to ciekawa odmiana dyni, która sama w sobie ma też kilka odmian. Choć to warzywo kojarzy się zwykle z intensywnie pomarańczowym kolorem i ozdobą na Halloween, występuje także w innych barwach, w tym np. białej i zielonej. Jak wygląda i smakuje zielona dynia? Co można z niej zrobić?

Spis treści:

  1. Dynia zielona: odmiany
  2. Dynia Muscat de Provence
  3. Dynia Acorn
  4. Dynia Barbara Butternut
  5. Zielona dynia makaronowa

Dynia zielona: odmiany

Dynia z zieloną skórką może wystąpić wśród wielu odmian dyni. Kolor skórki może być różny nawet w obrębie tej samej odmiany. Większość dyń ma intensywnie pomarańczowy miąższ, choć zdarzają się odmiany z kremowym lub żółtym środkiem.

Najczęściej jadalna dynia z zieloną skórką to:

  • dynia Muscat (lub Muscat de Provence),
  • dynia Acorn, inaczej dynia żołędziowa,
  • dynia Barbara Butternut,
  • dynia makaronowa.

Popularne są także zielone dynie ozdobne - są one zwykle mniejsze, niż te jadalne, bardziej twarde i posiadają ozdobne plamy na skórce. Zazwyczaj mają też ciekawe, nieregularne kształty. Te rodzaje dyni zwykle są niejadalne.

dynia zielona odmiany
fot. Dynia zielona/Adobe Stock, nd700

Zielona dynia Acorn

Dynia żołędziowa występuje najczęściej w odcieniu żółtym lub zielonym. Charakteryzuje się twardą skórką i pomarańczowym miąższem. Ma lekko muszkatołowy, orzechowy smak i świetnie nadaje się do faszerowania. Jest nieco mniejsza od innych rodzajów dyni, ale ze względu na swoje walory smakowe wykorzystywana przez szefów kuchni na całym świecie.

Po upieczeniu można ją wykorzystać do przygotowania kremowej zupy z dyni lub aksamitnego purée. To pyszne bogactwo beta-karotenu.

dynia zielona Acorn
fot. Zielona dynia żołędziowa/Adobe Stock, Brent Hofacker

Zielona dynia Muscat de Provence

Dynia prowansalska to aromatyczna, popularna odmiana dyni o zielonej skórce, zwana też dynią francuską. Ma intensywny kolor miąższu i lekko spłaszczony, żebrowy kształt. Skórka może przybierać barwę ciemnozieloną, różową albo piaskową. Łezkowate pestki są niewielkie, podobnie jak cała wnęka nasienna.

Dzięki temu dynia prowansalska zawiera mnóstwo miąższu i jest prawdziwym bogactwem witamin. To jedna z najpopularniejszych zielonych odmian z rodziny dyniowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie została wyhodowana poprzez zmieszanie ze sobą kilku różnych odmian.

dynia zielona muscat
fot. Dynia Muscat/Adobe Stock, Anna

Zielona dynia piżmowa (Barbara Butternut)

Dynia Butternut to odmiana dyni piżmowej. Ma charakterystyczny kształt gruszki i zieloną skórkę z jasnopomarańczowymi plamkami. Nadaje się do bardzo długiego przechowywania. Zazwyczaj ma niewielką wnękę nasienną, a zatem prawie w całości nadaje się do spożycia. Posiada także jadalną skórkę. Jej charakterystyczny, lekko orzechowy i słodkawy smak idealnie sprawdza się podczas duszenia czy przygotowywania przetworów. Będzie także świetnym składnikiem sałatek.

dynia zielona butternut
fot. Dynia Butternut/Adobe Stock, Angelique

Zielona dynia makaronowa (dynia spaghetti)

Dynia makaronowa jest dość duża, podłużna i jasnozielona. Czasem zdarzają się egzemplarze ciemniejsze, z jasnymi plamkami wzdłuż żebrowania. Ma dość duże gniazdo nasienne, a także charakterystyczny miąższ, który po obróbce cieplnej zyskuje włóknistą strukturę, przypominającą makaron.

Z tego powodu często wykorzystywany jest do przygotowywania "bezmakaronowego" spaghetti czy do sałatek. To słodkawe warzywo nadaje się także do dekoracji jesiennych deserów. Aby przygotować dyniowy makaron, wystarczy przekroić dynię i upiec ją w skórce, a następnie "wydrapać" włókna widelcem.

dynia zielona makaronowa
fot. Dynia makaronowa zielona/Adobe Stock, Corri Seizinger

Czytaj także:
Dynia to owoc czy warzywo
Przetwory z dyni
Komu szkodzi jedzenie dyni

Tagi: dynia