Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
To właściwie podstawa. Wyraźnie zauważysz różnicę w smaku między tą suszoną z torebki a świeżą. Możesz kupić świeżą bazylię w doniczce, jednak będziesz mieć nie lada satysfakcję, gdy to w twojej kuchni wypuści pierwsze listki. Zasiej nasiona w doniczce, podlej wodą. Ponieważ jest zimno - obwiąż doniczkę folią.
Po kilku tygodniach pojawią się roślinki, w miarę ich wzrostu można rozsadzić je do oddzielnych pojemników, chociażby do kubeczków po jogurtach. Bazylia nie jest rośliną szczególnie wymagającą, przez co jest bardzo łatwa w uprawie.
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Oregano to roślina szczególnie polecana tym, którzy cierpią na dolegliwości związane z układem oddechowym oraz borykającym się z chorobami skóry. Nas interesuje za to wyjątkowy, niezwykle intensywny aromat zioła i dlatego radzimy, jak je uprawiać.
Oregano bardzo lubi słoneczne miejsca, dlatego czasem warto poczekać do wiosny, a co ważne - trzymać je w miejscu dobrze nasłonecznionym. Po wysianiu do doniczki będziemy musieli odczekać kilka tygodni, za to kiedy zacznie przysychać, łatwo będzie je przyciąć nawet nisko - bez problemu odbije nowymi listkami. Gdy się ociepli łatwo przyjmie się w ogrodzie.
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Tymianek lubi miejsca nasłonecznione, jeśli masz taką możliwość - doniczkę ustaw w południowym oknie. Zadbaj o to, by było mu ciepło. Zimą i wczesną wiosną podlewamy go 2 razy w tygodniu - im robi się cieplej - tym częściej. Pamiętajmy o tym, że podczas domowej uprawy "parapetowej" woda szybko wysycha przez domowe centralne ogrzewanie, zwłaszcza, jeśli pod parapetem mamy grzejnik.
Tymianek wzbogaci smak potraw z pomidorów. Doskonale nadaje się do marynat i sosów do mięs. Tymianek ceniony jest także w kuchni bałkańskiej, a nawet afrykańskiej.
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Uprawa majeranku w doniczce zima jest mniej popularna niż bazylii czy oregano, jednak niektórzy cenią sobie właśnie świeży majeranek zamiast suszonego, choć wiemy, że suszony majeranek jest wyjątkowo aromatyczny. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie wy wyhodować własny, a potem poobrywać listki i ususzyć
Majeranek warto uprawiać w niskiej, ale szerokiej misie, ponieważ płasko się korzeni. Zadbajmy po prostu o to, by donica ta miała odpływ, ponieważ dosyć często będziemy go podlewać. Kiedy tylko miną przymrozki można wystawić go na balkon, lub przesadzić do gruntu. Na zimę ponownie schowamy go w domu (pod warunkiem, że nie jest to odmiana jednoroczna - majeranek występuje w dwóch odmianach).
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Mięta pieprzowa jest w domowej uprawie bardzo prosta. Pewnie komuś zdarzyło się zapomnieć o tej roślince zimą, po czym na wiosnę stwierdzaliśmy, że o dziwo ma się całkiem nieźle i przetrwała najsroższe mrozy. Wysiewamy ją do doniczki i podlewamy. Jeśli zacznie za bardzo piać się w górę watro przyciąć ja na czubku - pokornie zacznie rosnąć wszerz.
Pamiętajmy, by nie siać mięty "do spółki" w jednej większej donicy z innymi ziołami.
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Estragon siejemy w wyższej doniczce, ponieważ ukorzenia się pionowo. Lubi miejsca jasne, ale niekoniecznie służą mu promienie palącego słońca - brązowieje wówczas i usycha. Estragon dobrze jest podlewać codziennie, przy czym należy zadbać o odpowiedni system drenażowy - oczywiście wykonajmy go sami, co wcale nie będzie trudne. Na dobrą sprawę wystarczy kilka otworów w dnie doniczki i wsyp trochę żwiru, dopiero na cienką warstwę żwiru wsyp ziemię.
Estragon rośnie dosyć długo, więc jego uprawy nie polecamy niecierpliwym.
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Rozmaryn za to nie potrzebuje szczególnie wiele czasu by się rozwinąć w doniczce. Lubi słońce, za to uważać trzeba, by nie narażać go na przeciągi - jest w tej kwestii bardzo delikatny. Warto zadbać o dobre nawapnienie podłoża.
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Kolendra do wzrostu potrzebuje dobrego nawodnienia. W przypadku tego akurat zioła, aby mieć świeżą trzeba wysiewać od nowa nawet co 3 tygodnie, ponieważ kiedy już zacznie kwitnąć i piąć się do góry liście stają się zbyt twarde. Wyda jednak nasiona, które możemy zebrać aby rozpocząć cykl od nowa.
Zioła do wyhodowania w domu - także zimą!
Melisa jest rośliną wieloletnią. Lubi miejsca słoneczne. Co ważne w jej przypadku - najlepiej smakuje zanim zakwitnie, więc warto się pospieszyć, a potem np. ususzyć. Nasionka wysiewamy kilka milimetrów pod powierzchnią ziemi, powinny wykiełkować już po 10 dniach. Melisie należy zapewnić dostęp do światła słonecznego ok. 5 godzin dziennie.