Orzeszki pinii

Orzeszki pinii
Piniole to orzeszki z sosnowych szyszek. Do pewnego momentu były znane głównie jako jeden ze składników sosu pesto alla genovese, dziś każdy może poeksperymentować z nimi w kuchni.
/ 29.10.2009 14:10
Orzeszki pinii

Surowe, solone lub prażone. Te białe, kremowe orzeszki są jak igiełki drzew sosnowych – po ich napoczęciu pachną lasem iglastym. Ślicznie rumienią się na patelni, nabierając smaku – nie można jednak przesadzić z ich podgrzewaniem, gdyż, podobnie jak przy zbyt długim przechowywaniu, jełczeją. Najlepiej pozostawiać je w zamrażarce. W kuchni funkcjonują na podobieństwo migdałów, a ze względu na swoją cenę i wysoką zawartość tłuszczu pojawiają się często w wyszukanych daniach i pomysłowych przepisach.

Są bardzo pożywne, bogate w składniki odżywcze i białko, ale też, jak wspomnieliśmy, sporo tłuszczu. Pasują do wielu rzeczy. Często pojawiają się w asyście makaronów (Zobacz przepis: Domowe pesto), w sałatkach, z sosem vinaigrette, serkiem kozim i pleśniowym, w otoczeniu suszonych pomidorów, dyni, brokuł, papryki i innych warzyw czy owoców (awokado), jako dodatek do mięs (zwłaszcza prażone), grillowanych ryb i zapiekanek, komponują się ze smakiem czosnku, cebuli, imbiru, oliwy, sezamu, cytryny, a także deserów, ciast i słodyczy.

Starte na krem piniole służą jako baza sosu, produkuje się z nich również olej, który dzięki dużej zawartości tłuszczów wielonienasyconych pinii doskonale wpływa na funkcjonowanie mózgu. Zmiksowane z masłem piniole to dodatek do amerykańskiego barbeque.

Zobacz przepisy:

Pesto, Potrawka z kurczaka z parmezanem i orzeszkami pinii, Caponata - sycylijska potrawka z bakłażana.

Redakcja poleca

REKLAMA