Ogródek w doniczce

Świeże, bujne zioła w doniczce to nie tylko oryginalna ozdoba naszego parapetu. Zielenina wyhodowana w domowych warunkach to przede wszystkim źródło wielu witamin. Ponadto potrawy z dodatkiem ziół zerwanych prosto z doniczki są o wiele bardziej aromatyczne. Warto więc mieć je zawsze pod ręką.
/ 19.04.2011 09:25

Kilka uwag na początek

W domowym zaciszu najlepiej odnajdą się zioła jednoroczne takie jak: natka pietruszki, cząber i majeranek. Z dwuletnich obowiązkowa jest pietruszka i kminek. Z kolei na wieloletnią uprawę pozwolą nam melisa, mięta, oregano, rozmaryn i tymianek. Przed rozpoczęciem uprawy warto zainwestować w odpowiednie doniczki i podłoże. Dla ziół o większych korzeniach, np. melisy, estragonu - wybierz doniczki o średnicy minimum 20cm, tym z krótszymi korzeniami (bazylia, tymianek) wystarczą płytkie misy.

Warto pamiętać, że zioła potrzebują dużo wilgoci i światła (co najmniej sześć godzin dziennie). Dlatego najlepiej ustawić doniczki w nasłonecznionym, ale nie suchym. Zioła wymagają codziennego podlewania, w chłodniejsze dni, wystarczy dwa razy w tygodniu.

Co posadzić w domowym ogródku?

Szczypior
Ten wspaniały dodatek do sałatek, zimnych sosów czy twarożków, jest źródłem Witaminy A, C i beta-karotenu. Oprócz walorów smakowych przyspiesza trawienie, obniża ciśnienie i wzmaga apetyt. Jak uprawiać? Szczypior najlepiej rośnie w słonecznych miejscach, toleruje też niewielki cień. Podlewać tylko wtedy gdy ma sucho.

Rzeżucha
Znana też jako pieprzyca, pochodzi z północno-wschodniej Afryki i południowo-zachodniej Azji. Jest bogata w łatwo przyswajany jod, ponadto zawiera pewne ilości witamin: A, B1, B2, E, PP oraz siarkę, chrom, potas, mangan, magnez i wapń. Rzeżucha ma właściwości oczyszczające, poprawia apetyt i wspomaga trawienie. Jak uprawiać? Rzeżuchę powinna stać w jasnym i ciepłym miejscu. Nasionka najlepiej wysiać na wacie, ligninie lub mokrej bibułce. Od dnia posadzenia, nasiona należy podlewać codziennie, pierwsze kiełki pojawiają się już drugiego albo trzeciego dnia.

Zobacz także: Zielony dywan z rzeżuchy

Tymianek
Aktualnie stosuje się tymianek jako przyprawę, zwłaszcza w kuchni francuskiej. Ma silny aromat. Ma działanie bakterio i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Używa się go przy kaszlu, dolegliwościach gardła, a także do poprawiania apetytu. Jak uprawiać? Lubi miejsca suche i nasłonecznione. Jest wrażliwy na mróz. Liście zbiera się tuż przed kwitnieniem.

Bazylia
Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu. Powszechnie uważa się, że działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił. Jako przyprawa stosowana jest m.in. do sałatek, zup i twarożków. To również nieodłączny składnik włoskich dań. Jak uprawiać? Bazylia najlepiej rośnie w doniczce, lubi miejsca jasne, ale nie powinno jej się wystawiać na bezpośrednie działanie słońca i wiatru. Podlewać najlepiej w południe.

Zobacz także: Domowe Kiełki lucerny (Alfalafa)

Estragon
Ta aromatyczna przyprawa najlepiej komponuje się z rybami, pomidorami, sałatkami i pieczonym kurczakiem. Estragon bogaty jest w witaminy A, C, jod i sole mineralne, napar z liści działa pobudzająco i poprawia apetyt. Jak uprawiać? Dobrze rośnie w miejscach jasnych, ale nienarażonych na bezpośrednie promienie słońca.

Mięta
Najbardziej znana jest ze swych właściwości leczniczych. Napar z mięty pomaga przy kłopotach z trawieniem. Pije się go także przy przeziębieniach i grypie. Zimna herbata z mięty pomoże uspokoić czkawkę. Napar ze świeżej mięty działa orzeźwiająco. W kuchni często używana do sałatek i sosów. Jak uprawiać? Jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na żyznej, próchnicznej glebie i na słonecznym stanowisku. Jest w pełni mrozoodporna.

Zobacz także: Kiełki - niepozorne, a na wagę złota

Redakcja poleca

REKLAMA