Czy wiesz jak grillować mięso?

Kotlet z grilla.
Każdy rodzaj mięsa wymaga nieco innego podejścia podczas pieczenia na grillu. Oto najważniejsze wskazówki, jak grillować wieprzowinę, drób i wołowinę, by wyszły idealnie miękkie i soczyste.
/ 29.04.2011 07:04
Kotlet z grilla.

Wieprzowina – przed wrzuceniem na ruszt zamarynuj mięso w zamkniętym woreczku foliowym. Grilluj mięso do momentu aż soki będą przezroczyste, a mięso przy kości nie będzie różowe. Dla lepszego wypieczenia natnij mięso w pobliżu kości. Nacięcie mięsa bez kości powinno przebiegać w najgrubszej części pieczonego kawałka.

Piecz wieprzowinę w temp. ok. 65-70 st. C. Jest wtedy miękka i soczysta. Im większa temperatura, mięso staje się twardsze i bardziej suche.

Jeżeli mięso piecze się zbyt szybko, obróć je i przenieś w chłodniejsze miejsce, jeżeli zbyt wolno – opuść pokrywą grilla. Uważaj jednak, by nie przypalić mięsa, zwłaszcza jeśli marynowałeś je w zalewie zawierającej cukier lub miód.

Jeżeli pieczesz wieprzowinę pod przykryciem, rozgrzej grill do średniej temperatury i grilluj kotlety o grubości 2,5 cm przez ok. 5 min z każdej strony. Większe kawałki mięsa mogą się piec dłużej. Kontroluj co jakiś czas miękkość mięsa.

Jeżeli pieczesz wieprzowinę bez przykrycia, możesz uzyskać nierówno wypieczone mięso, zwłaszcza tuż przy kości. Grill w tym przypadku powinien być mocno rozgrzany, a mięso grillowane od 5-6 min z każdej strony (np. kotlety), większe kawałki dłużej.

Jeśli zamierzasz posmarować wieprzowinę glazurą czy też sosem na bazie cukru lub miodu, pokryj nią mięso dopiero kilka minut przed zdjęciem z rusztu. W innym wypadku wierzch się przypali.

W przypadku mięsa wieprzowego konieczne jest marynowanie i nacierki, żeby nie stało się zbyt suche. Możesz natrzeć mięso ziołami: tymianek, rozmaryn z dodatkiem pieprzu i soli oraz liścia laurowego bądź mielonym imbirem, suszoną papryką, anyżem goździkami. Pyszna jest także mieszanka: ziele angielskie, imbir, cukier, pieprz kajeński, czerwona papryka.

Z marynat najprostsza i najsmaczniejsza – z oliwy z oliwek, soku z cytryny, oregano, czosnku, soli i pieprzu.

Drób – pieczenie drobiu jest dość proste i szybkie, lecz w przypadku kurczaka, trzeba uważać by nie przypalić skórki. Kurczaka najlepiej piec metodą pośrednią, przesuwając go ciągle w miejsca o wyższej lub niższej temperaturze albo obracając go na rożnie.

Jeżeli pieczesz metodą bezpośrednią (na pełnym ogniu), najpierw połóż na ruszt duże kawałki ciemnego mięsa, czyli udka i nóżki. Umieść je tuż nad płomieniem.

Kiedy mięso zarumieni się z obu stron, po 10 minutach połóż na ruszcie białe mięso, czyli piersi i skrzydełka. Białe mięso szybko się piecze, dlatego należy często go doglądać i przełożyć mięso po pewnym czasie w miejsce o niższej temperaturze.

Gotowy kurczak powinien mieć temp. 71 st. C w przypadku piersi, 77 st. C w przypadku udka i 82 st. C w przypadku całego korpusu (indyk do 80 st. C). Sprawdź stopień wypieczenia kurczaka termometrem do mięsa lub natnij kurczaka nożem w najgrubszym miejscu. Jeżeli wypłynie przezroczysty sok i mięso będzie białe, możesz wyjąć mięso.

Jeżeli mięso piecze się za wolno, opuść nieco pokrywę grilla. Aby utrzymać ją na średnim poziomie, zmniejsz płomień w grillu gazowym lub przymknij twory wentylacyjne w węglowym.

Wołowina - różne części mięsa wołowego grillujemy inaczej. Półkilogramowy stek z polędwicy piecz przez 6-7 min z każdej strony, filety mingon o grubości 3 cm - przez 7-8 min z każdej strony.

Steki z polędwicy lub antrykotu są miękkie z natury, więc nie trzeba ich koniecznie moczyć w marynacie. Wystarczy je natrzeć mieszanką przypraw. Marynatę stosuj jako w celu nadania mięsu wyrazistszego smaku. Możesz zanurzyć mięso na godzinę do dwóch jeśli nie marynata nie zawiera soku z cytryny lub wina. Inaczej mięso za bardzo się rozpulchni.

Twardsze części wołowiny, jak łopatka, udziec czy łata powinno się marynować co najmniej 6 godzin w celu zmiękczenia mięsa.

Stek z rostbefu grilluj przez 5-7 minut z każdej strony na otwartym grillu.Jeżeli mięso ma kość, piecz je krócej, ok. 5-6 min z każdej strony w średniej temperaturze. Steki z kości krzyżowej o grubości 2 cm piecz w średniej temperaturze prze 8-9 min. Steki z łaty piecz 2-3 min z każdej strony i podawaj słabo wypieczone, pokrojone w cienkie plastry w poprzek włókien.

Grubość steków na grill nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm. Cienkie steki łatwo wysuszyć na wiór.

Piecz je nad średnim żarem (jeśli możesz utrzymać rękę nad rusztem przez 4 sekundy bez bólu, to właśnie to jest odpowiednia temperatura). Jeżeli używasz węgla drzewnego, rozłóż żar płasko jeszcze 5 cm poza obręb mięsa leżącego na ruszcie.

Przygotowując mięso na steki krój je zawsze w poprzek włókien na plastry o grubości 2,5 cm. Zostaw ok. 5 mm tłuszczyku, dzięki czemu mięso będzie soczyste.

W zależności od gustu, można wypiekać mięso na bardzo krwisto (temp. 54 st. C), krwisto (60 st. C), lekko wypieczone kawałki w temp. 63 st. C, średnio wypieczone -71 st. C, mocno wypieczone - 77 st. C, bardzo mocno wypieczone - 82 st. C.

Pamiętaj, że im bardziej wypieczone mięso, tym mniej wyrazisty smak.

Zobacz także: Tabela temperatur i czasu pieczenia mięs

Redakcja poleca

REKLAMA