Burak ćwikłowy do picia

Sok z buraków
Przyzwyczajeni do tradycyjnych potraw, często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ciekawą rośliną jest zwykły burak i jak pyszne napoje można z niego robić.
/ 14.05.2011 14:02
Sok z buraków

Coraz większymi krokami zbliża się lato, a wraz z nim kolejne fale upałów. Oznacza to przede wszystkim poszukiwania kawałka cienia oraz wyjazdy nad różnego rodzaju akweny, żeby chociaż odrobinkę się ochłodzić... Wraz z upałami rośnie również pragnienie, z czasem jednak nudzą nam się orzeźwiające soki, napoje i tradycyjne koktajle. Szukamy nowych wrażeń smakowych. Warto wtedy sięgnąć po niepozornego buraka, nie nie tylko pod postacią chłodnika.

Burak ćwikłowy to nie tylko barszcz, ćwikła i botwinka. To także warzywo o dużym potencjale – możemy z niego zrobić orzeźwiający koktajl albo pożywny sok.

Przede wszystkim - zdrowie

Często nie zdajemy sobie sprawy ze zdrowotnych właściwości buraka. Ten niepozorny gość na naszych stołach to prawdziwa kopalnia witamin i minerałów.

Buraki zawierają potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, kobalt, witaminy A, C i B1. Ponadto występuje w nich kwas foliowy - już 200 g buraka pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy. Ten ostatni składnik jest szczególnie polecany dla kobiet w ciąży i dzieci podczas okresu dojrzewania.

Najnowsze badania dowiodły, że sok z buraków ma niezwykłe właściwości. Na Uniwersytecie w Exeter podawano ośmiu mężczyznom w wieku od 19 do 38 lat przez sześć dni pół litra soku z buraków ćwikłowych. Na ostanie trzy dni kuracji zaplanowano testy obciążeniowe. Uczestnicy mieli jeździć na rowerze ergometrycznym. Dla porównania powtórzono całą procedurę, podając uczestnikom badań takie same ilości soku porzeczkowego. Wykazano, że mężczyźni spożywający sok buraczany wytrzymywali na teście obciążeniowym o 92 sekundy dłużej!

Warto dodać, że buraki są bardzo silnie zasadotwórcze. Dlatego dla osób zjadających dużo mięsa, ciasta, pieczywa - ogólnie pożywienia o charakterze kwasotwórczym wręcz konieczne jest spożywanie bura­ków pod różną postacią.

Zobacz także: Czego jeszcze nie wiesz o botwinie?

Sok z buraka

Sok z buraków tradycyjnie był pity na różnorakie dolegliwości. Używano w tym celu gęstego soku, spożywanego na łyżki. Miał on właściwości wzmacniające, leczyło się nim również anemię.

Burak dobrze komponuje się smakowo z wieloma owocami i warzywami. Ciekawym połączeniem jest smak buraka, jabłek i selera. Dwa buraki, dwa jabłka i dwie gałązki selera zagwarantują nam doskonały smak po przyrządzeniu w sokowirówce.

Dobrym pomysłem jest też zastąpienie jabłek na przykład świeżą marchewką.

Buraczany koktajl

Kiedy już nasycimy nasze kubki smakowe koktajlami owocowymi z truskawek, malin i bananów może się stać tak, że nabierzemy ochoty na koktajl warzywny. Buraki nadają się do nich doskonale. I to bez znaczenia czy mamy ochotę na coś słodkiego czy wręcz przeciwnie. 

Jedną z propozycji może być starty na tarce burak zmiksowany i połączony z połową szklanki soku pomarańczowego. 

Możemy też z buraka wycisnąć sok, podobnie postąpić z jabłkami, dodać sok z połowy cytryny i wszystko połączyć z kefirem. Taki koktajl można dla smaku przyprawić.

Inną propozycją na smaczny koktajl może być połączenie startego na tarce buraka z połową selera korzeniowego, natką pietruszki i czosnkiem. Wszystkie składniki miksujemy z dodatkiem na przykład wody i dekorujemy natką. Najlepiej podawać schłodzony.

Polecamy także: Chłodniki

Tradycyjny przepis na kwas buraczany

Nasze babcie na pewno robiły same kwas buraczany w podobny sposób. Kroimy buraki w plasterki, dodajemy kminem, czosnek, liście laurowe i ziele angielskie, szczyptę soli. Wszystko zalewamy przegotowaną wodą. Mieszamy i przykrywamy talerzykiem. Po czterech dniach nadaje się do picia jako sok lub baza do zupy.

Redakcja poleca

REKLAMA