Ponoć połowa Polaków już mieszka w Irlandii… Jak smakuje ten nasz ulubiony wyjazdowy kraj?
Renoma irlandzkiej kuchni nie poraża, podobnie jak pozostałych wyspiarskich regionów. Warto jednak zapomnieć o uprzedzeniach, bo przecież w kraju pełnym ziemniaków, pszenicy, truskawek i jednej z najlepszej na świecie jagnięciny nie można głodować!
Faktycznie największe sławy irlandzkich restauracji cały swój sukces opierają na wysokiej jakości lokalnych produktach – dania są więc proste, ale zawsze świeże i pełne kolorytu. W menu znajdziemy więc często dzikiego łososia, wspaniałe sery kozie oraz te z niebieską pleśnią, małże i ostrygi. Ryby wędzone tradycyjnymi metodami cieszą się szczególną popularnością.
W przeciwieństwie do pozostałej części Europy, gdzie w gastronomii króluje kuchnia francuska i włoska, Irlandczycy trzymają się mocno swoich receptur. Piecze się więc samodzielnie chleb, na bazie sody, wyrabia kruche placki nadziewane później rabarbarem albo serami, zapieka płaszczki w maśle ziołowym. Jeśli zupa, to koperkowa, jeśli warzywko, to młoda rzepa, jeśli konfitura, to z pomarańczy i… whisky. Poza tym oczywiście, jest jeszcze kuchnia obszarów wiejskich, pełna kartoflanego puree, pieczonych kaczek, kiełbasy i bekonu.
Chleb sodowy
½ kg mąki, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka sody, 1 łyżeczka cukru, 2 szkl. maślanki (białą mąkę można zastąpić pełnoziarnistą – wtedy dodajemy nieco mniej maślanki)
Suche składniki przesiać do miski. Dodać maślanki i szybko wyrobić – za dużo gniecenia może przeszkodzić ciastu w rośnięciu. Uformować okrągły bochen, ułożyć go na posypanej mąka blasze i naciąć ostrym nożem krzyż na wierzchu. Piec w temp. 230 stopni ok. 30-45 minut. Po wyjęciu owinąć natychmiast w czystą ściereczkę.
Dublin Coddle
0,5 kg dobrej kiełbasy, 250 g warstwowego boczku, 2 szkl. wody lub wywaru, 6 średnich ziemniaków, 2 średnie cebule, sól, pieprzBoczek pokroić w 3 cm kostki. Zagotować wodę / wywar, dodać całą kiełbasę i boczek i gotować 5 minut. Wyjąć mięso, zachowując wywar. Każdą kiełbasę pokroić na 5 kawałków. Obrać ziemniaki i pokroić na grube plastry, podobnie cebulę. Na dnie garnka ułożyć warstwę kartofli, warstwę cebuli, a następnie połowę boczku i kiełbas. Powtórzyć warstwy i zakończyć ziemniakami. Zalać wywarem i lekko doprawić do smaku. Gotować na wolnym ogniu około godziny. Podawać gorące.