Hiszpania jest największym producentem oliwek na świecie
Hiszpania jest największym producentem i eksporterem oliwek na świecie. Każdego roku na świecie produkuje się około 1,75 miliona ton oliwek, z czego ponad 30% pochodzi właśnie z Hiszpanii. Prawie 40% hiszpańskiej produkcji trafia na rodzimy rynek, a pozostałe 60% eksportuje się do ponad 120 krajów, w tym również do Polski. O oliwce można powiedzieć, że jest królową polskich stołów, bo Polacy spożywają jej rocznie aż 6 000 ton!
Prozdrowotne właściwości oliwek
Oliwki są jednym z kluczowych elementów diety śródziemnomorskiej, wpisanej na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, głównie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Oliwki zawierają całe bogactwo wartości odżywczych, witamin i mikroelementów. W tym duże ilości kwasu oleinowego, który wpływa na obniżenie poziomu „złego cholesterolu”, podnosząc zarazem poziom tego „dobrego”.
Wielu z nas zależy na zachowaniu zdrowego wyglądu, zgrabnej sylwetki, pięknej skóry oraz mocnych włosów i paznokci. Dlatego warto włączyć do codziennego menu hiszpańską oliwkę. Zawarty w niej kwas oleinowy jest od dawna ceniony w kosmetologii, gdyż pozwala utrzymać skórę w doskonałej kondycji. Spożywany regularnie zmiękcza, nawilża i wygładza skórę, chroni ją też przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Ponadto oliwki są bogate w witaminy z grupy B, C i E, prowitaminę A, a także związki mineralne – przede wszystkim wapń, fosfor, potas, cynk i żelazo. Zawierają także polifenole i dobroczynne tłuszcze – związki, które mają działanie przeciwrodnikowe, a tym samym przeciwstarzeniowe.
Hiszpańska dieta śródziemnomorska uważana jest za najzdrowszą na świecie. Świeże ryby, mięso, rośliny strączkowe oraz warzywa stanowią podstawę większości posiłków, a oliwki stołowe odgrywają ważną rolę ze względu na zawartość składników odżywczych. Hiszpańskie oliwki zawierają prowitaminę A, witaminy C i E oraz mnóstwo witamin z grupy B. Są też źródłem minerałów i mikroelementów (potasu, fosforu, żelaza i magnezu). Charakteryzują się wysoką zawartością kwasów oleinowych, które mają dobroczynną moc obniżania poziomu LDL - „złego cholesterolu”, podnosząc zarazem poziom HDL - „dobrego cholesterolu” we krwi. Chronią w ten sposób nasze serce oraz naczynia krwionośne przed zmianami miażdżycowymi.
Jednym z powodów, dla których dieta śródziemnomorska została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jest m.in. długowieczność ludności zamieszkującej region basenu Morza Śródziemnego. Mężczyźni żyją tu ponad 78 lat, a kobiety o sześć lat dłużej. Hiszpańskie oliwki posiadają także inną zaletę – mają niewiele kalorii. Właśnie dlatego są szczególnie polecane jako lekkostrawna przekąska. Wartość kaloryczna oliwek to około 150 kcal na 100 g, w porównaniu do 450-550 kcal, które mają inne powszechnie spożywane przekąski, np.: chipsy czy orzeszki.
Jeżeli chcemy stosować zdrową i zrównoważoną dietę warto dodać hiszpańskie oliwki
do codziennego menu.
Dzienne zalecane spożycie oliwek dla zdrowego dorosłego człowieka wynosi 25 gramów, czyli około 7 sztuk, a to tylko około 37 kcal.
Zobacz także: Hiszpańskie oliwki - przepisy na dania dla dzieci
Do czego wykorzystać oliwki?
Hiszpańskie oliwki występują w tak wielu odmianach, smakach i kolorach, że idealnie pasują do każdego, nawet najbardziej wyszukanego dania. Sprawdzają się jako przekąska, dodatek do sałatek, dań gorących, drinków czy nawet deserów. Są różnorodne pod względem kolorów – występują w barwach od zieleni, poprzez odcień różu i fioletu, po czerń. Są dostępne w różnych formach: z pestką, drylowane, siekane czy nadziewane, np.: anchois, migdałami, czosnkiem, papryką, cytryną czy serem. Są niskokaloryczne i bogate w witaminy dzięki czemu stanowią podstawę zrównoważonej diety. Warto je wykorzystać przyrządzając proste, szybkie w przygotowaniu i doskonałe w smaku przekąski.
Źródło treści i zdjęcia: Materiały prasowe ConTrust/bj