Lato, to czas, w którym możemy do woli rozkoszować się świeżymi warzywami, których wtedy nie brakuje, a czasami nawet zostajemy nimi wręcz zasypani dzięki szczodrości rodzinnego hobbysty ogrodnika, którego w żadnej rodzinie nie brakuje.
Gdy zdarzy się nam nagły przypływ świeżych warzyw – pomidorów, cukinii, papryki, bakłażanów dobrym pomysłem na ich wykorzystanie będzie przygotowanie ich z przeróżnymi nadzieniami, zapieczonych w piekarniku.
Takie nadziewane warzywa to gotowe samodzielne danie, nie wymaga zbyt wielkiego nakładu pracy i czasu, bo praktycznie po przyrządzeniu nadzienia i wypełnieniu nim wydrylowanych warzyw same się przygotowują, piekąc powoli w piekarniku. Pieczone, nadziewane warzywa to prawdziwa uczta dla smakoszy, warzywa po upieczeniu podwajają swój smak i aromat, a nadzienie jakie im zaserwujemy to dodatkowa rozkosz dla kubków smakowych.
Warzywa przed pieczeniem i nadziewaniem myjemy, przepoławiamy (pomidory wszerz, natomiast cukinie, bakłażany wzdłuż, paprykę można przekroić zarówno wzdłuż jak i wszerz) i wydrążamy z nich środek, którego nie wyrzucamy. Będziemy mogli wykorzystać go zarówno jako dodatek do nadzienia jak i do sosów do makaronów itp.
Oto dwie propozycje na nadzienia do warzyw, pierwsza w wersji na ciepło, druga na zimno.
Papryki nadziewane mielonym mięsem
Składniki:
- 4 papryki,
- 400 g mielonego mięsa wołowego,
- 1 bułka,
- 1 mała cebula,
- 1 jajko,
- 2 łyżeczki orzeszków ziemnych (bez skórki),
- 2 łyżeczki orzeszków pistacjowych,
- szczypta papryki,
- łyżeczka posiekanej, świeżej mięty,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól
Wykonanie:
Zamoczyć bułkę w miseczce z wodą, aby zmiękła, wycisnąć nadmiar wody.
Pokroić w drobną kosteczkę cebulę i przełożyć do miseczki. Mięso wymieszać z cebulą, namoczoną bułką i jajkiem. Wszystko posolić, dodać szczyptę ostrej papryki, posiekaną miętę, orzeszki i wymieszać wszystko drewnianą łyżką.
Umyć papryki, przekroić, wyeliminować nasionka. Wypełnić papryki mięsnym nadzieniem, aż po same brzegi. Papryki ułożyć na blasze posmarowanej oliwą z oliwek, włożyć do piekarnika nagrzanego do 200° i piec przez około 40 minut. Papryki można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.
Podanym nadzieniem możemy wypełnić także inne warzywa – pomidory, cukinie itp.
Pomidory nadziewane na zimno
Składniki:
- 8 podłużnych pomidorów,
- 2 cukinie,
- 2 marchewki,
- 2 średnie ziemniaki,
- 1 mozzarella,
- pęczek świeżego majeranku,
- ząbek czosnku,
- oliwa z oliwek,
- sól,
- pieprz
Wykonanie:
Umyć pomidory, przekroić wzdłuż, wydrążyć środek. Lekko posolić i położyć na talerzyku skórką w górę, tak, aby odsączyć z nich nadmiar wody.
W międzyczasie umyć cukinie, marchewki i ziemniaki. Marchewki i ziemniaki obrać ze skórki. Wszystkie warzywa pokroić w kosteczkę i pogotować w osolonej wodzie, aby lekko zmiękły. Uważać, aby się nie rozgotowały, a pozostały lekko twarde.
Odcedzić warzywa i przysmażyć na oliwie z oliwek razem z ząbkiem czosnku, tak, aby się lekko przyrumieniły. Ostudzić.
Pokroić w kosteczkę mozzarellę i wymieszać razem z warzywami i posiekanym na drobno świeżym majerankiem. Posolić i popieprzyć do smaku. Otrzymanym nadzieniem wypełnić pomidory.