Wariacje na temat jajka. Część 2.

Jajka mogą być także głównym składnikiem przepysznych deserów, które przypieczętują wielkanocne menu. Co powiecie na deser „Tiramisù” czy „Zabajone”?
/ 08.04.2009 08:30
Jajka mogą być także głównym składnikiem przepysznych deserów, które przypieczętują wielkanocne menu. Co powiecie na deser „Tiramisù” czy „Zabajone”?

Poniżej przedstawiam przepisy na wersje klasyczne i uproszczone (niemniej równie smaczne) tych energetycznych przysmaków.

Tiramisù
Deser ten rodem z Włoch, na bazie jajek, serka mascarpone i zanurzonych w kawie espresso kruchych, biszkoptowych ciasteczek jest jednym z moich (a pewnie nie tylko moich) ulubionych.
Sama jego nazwa zapewnia, że po jego zjedzeniu automatycznie wprawimy się w dobry humor, w wolnym tłumaczeniu oznacza bowiem: „Podnieś mnie w górę” w sensie „Wpraw mnie w dobry nastrój”.
Oryginalna wersja tego deseru przykazuje zrobić go z: jajek, mascarpone, cukru, kawy, ciasteczek o nazwie „savoiardi” (kruche biszkopty o wydłużonym kształcie) i gorzkiego kakao.
Jednak z czasem przepis na tiramisù ewoluował i powstały nowe jego warianty, w tym popularna wersja z użyciem wina Marsala. Niektórzy dodają do niego także inne likiery. Istnieją wersje tiramisù z czekoladą, owocami leśnymi, truskawkami. Można też spotkać tiramisù cytrynowe, czy lekkostrawne na bazie jogurtu zamiast serka mascarpone.
Oto dwa przepisy na tiramisù klasyczne i w uproszczonej wersji bez alkoholu, udekorowane czekoladowymi jajkami, specjalnie z myślą o najmłodszych.
Podczas przygotowywania Tiramisù należy pamiętać o użyciu jajek bardzo dobrej jakości, świeżych i przed pracą dokładnie umyć je w gorącej wodzie lub sparzyć wrzątkiem.

Wariacje na temat jajka. Część 2.

Tiramisù klasyczne

SKŁADNIKI:
  • 500 g serka mascarpone,
  • 250 g kruchych biszkoptów,
  • szklanka wina Marsala,
  • 5 świeżych jajek (oddzielone żółtka od białek),
  • 150 g cukru,
  • filiżanka kawy espresso,
  • gorzkie kakao,
  • gorzka czekolada.
WYKONANIE:
Mikserem ubić żółtka z cukrem na prawie białą, puszystą masę. Osobno ubić na sztywno białka ze szczyptą soli. Pianę z białek zmieszać z serkiem mascarpone, dodać masę z żółtek, wymieszać, otrzymując w ten sposób gęsty, puszysty krem.
Tiramisù możemy przygotować w większej, szklanej formie w kształcie kwadratu lub prostokąta, lub bezpośrednio w pucharkach, od razu tworząc w nich pojedyncze porcje.
W każdym przypadku procedura jest taka sama: przekładamy masę kremową zanurzonymi w kawie i winie Marsala biszkoptami.
Na samym wierzchu masę kremową posypujemy sproszkowanym, gorzkim kakao (przez sitko) i dekorujemy startą gorzką czekoladą.
Przed podaniem wkładamy na 2, 3 godziny do lodówki lub na 1 godzinę do zamrażarki.

Tiramisù dla dzieci, bez alkoholu i kawy

SKŁADNIKI:
  • 500 g serka mascarpone,
  • 250 g kruchych biszkoptów (można użyć specjalnych ciasteczek dla dzieci typu „Miśkopty” itp.),
  • 150 g cukru,
  • 5 świeżych jajek,
  • słodkie kakao,
  • jajka lub zajączki z czekolady do dekoracji.
WYKONANIE:
Żółtka zmiksować na puszysto z cukrem. Ubić na sztywno białka, zmieszać z serkiem maskarpone i żółtkami z cukrem, wymieszać. Otrzymany krem włożyć do kolorowych pucharków, szklaneczek przekładając biszkoptami. Na wierzchu udekorować czekoladowymi jajkami itp., posypać kakao.

Zabajone vel Zabaglione
Deser ten jest „stary jak świat”, powstał bowiem jak podają różne źródła już w XVI wieku.
Jedna z legend na jego temat głosi, że jego autorem jest franciszkanin Paschalis Baylon, dzisiaj święty, patron kucharzy. Wymyślił go specjalnie dla swoich powierniczek, które skarżyły mu się na swoich „leniwych” mężów, jako remedium naprawiające ich siły witalne. Bowiem Zabajone to krem, który szybko dodaje energii, a zarazem syci i podnosi poziom cukru we krwi, co jak wiadomo przynosi natychmiastowy efekt poprawy nastroju.
Klasyczna receptura na niego przekazywana była swoistym szyfrem: „1+2+2+1”, który oznaczał nic innego jak użycie: jednego żółtka, dwóch łyżeczek cukru, dwóch łyżeczek wina Marsala, jednej łyżeczki wody.
Zabajone przygotowuje się w ciepłej kąpieli wodnej, za pomocą tak zwanej techniki pośredniego gotowania, polegającej na tym, że do dużego garnka z wrzącą wodą wkłada się drugi, mniejszy, a składniki na Zabajone miesza się w nim za pomocą miksera.
Krem Zabajone można podać jako samodzielny deser, ale także z dodatkiem biszkoptów, czekolady, jako dodatek do lodów itp.

Zabajone klasyczne

SKŁADNIKI:
  • 4 świeże żółtka,
  • 6 łyżeczek wina Marsala,
  • 100 g cukru.

WYKONANIE:
Zmiksować żółtka z cukrem na puszystą, jasną masę. Do masy dodać wino Marsala i delikatnie wymieszać. Otrzymaną masę przelać do garnuszka, a następnie zanurzyć go w kąpieli wodnej i gotować przez cały czas mieszając mikserem, aż do momentu gdy pojawi się pierwszy bąbelek wskazujący na zagotowanie się kremu.

Anna Łyczko Borghi

Redakcja poleca

REKLAMA